Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Lekcje muzalne do wystawy czasowej

Pomnik. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018

Co to jest pomnik? (Przedszkola i klasy 0-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ)

Czym jest pomnik i co może przedstawiać? Po co budujemy pomniki? Czy budynek może być pomnikiem?  Na te i inne pytania odpowiemy, zwiedzając wystawę, przyjrzymy się też modelom pomników, a potem stworzymy swój własny model wymarzonego pomnika.


Projekt pomnik (SZKOŁA PODSTAWOWA klasy IV-VIII)

Podczas zwiedzania wystawy prześledzimy proces powstawania pomnika od projektu po jego realizację. Dowiemy się, jakie są najbardziej powszechne idee (kogo lub co najczęściej przedstawiają) i formy pomników. Przy okazji poznamy też słownictwo związane z rzeźbą pomnikową i  dowiemy się, jak wygląda praca artysty nad pomnikiem. Następnie każdy z uczestników stworzy szkic pomnika.  (Nie)chciane pomniki  (SZKOŁY PONADPODSTAWOWE)

Pomniki są obecne w kulturze od czasów starożytności. Wyjątkowo silnie  związane są z ideologią i polityką. Często wraz ze zmianami granic i porządków politycznych przerabia się je lub burzy i stawia nowe.  Zwiedzając wystawę przyjrzymy się biografiom wybranych pomników z naszego regionu Europy.  Zastanowimy się jakie funkcje pełnią oraz przeanalizujemy procesy jakim podlegają. W drugiej części zajęć zaprosimy uczestników do debaty i zastanowimy się, co robić z niechcianymi pomnikami?


Konkurs na pomnik (SZKOŁY PONADPODSTAWOWE)

Ważnym etapem w procesie powstawania pomnika są konkursy – podczas zwiedzania wystawy, w oparciu o konkretne przykłady, porozmawiamy o tym, czym są konkursy, kto je ogłasza, dlaczego nie zawsze realizowany jest ostatecznie zwycięski projekt. Zastanowimy się też, jakimi kryteriami powinni kierować się jurorzy.  Następnie zorganizujemy własne komisje konkursowe, wcielimy się w rolę jurorów i  wybierzemy najlepsze projekty.

 
Rezerwacja zajęć:

  • edukrolikarnia@mnw.art.pl
  • lekcje odbywają się od 8 stycznia 2019 do 10 kwietnia 2019  od wtorku do piątku o godz. 11.00, 12.30, 14.00, 15.30
  • prosimy o podanie tematu lekcji, preferowanego terminu zajęć, liczebności grupy oraz danych zamawiającego
  • koszt: 140 zł  - 210 zł (dla grupy do 30 osób)