Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Przedszkola

LEKCJE MUZEALNE dla dzieci z przedszkoli

 

 

Moja pierwsza wizyta w Muzeum Rzeźby   NOWOŚĆ
Zwiedzając nasze muzeum zastanowimy się, po co istnieją muzea  i jaka jest ich funkcja? Dowiemy się też, jak należy się w nich zachowywać. Poznamy historię Królikarni, dowiemy się kim był Xawery Dunikowski  i odkryjemy, czy w Królikarni kiedyś hasały króliki.  Na koniec wyrzeźbimy własne dzieło.
 
realizowane wymagania podstawy programowej: 3,9, IV.1, IV.9
 
Na tropie rzeźby NOWOŚĆ
Zapraszamy na interaktywne zajęcia w Parku Rzeźby. Podczas spaceru alejkami parkowymi, dowiemy się, czym Park Rzeźby różni się od zwyczajnego muzeum. Przy pomocy specjalnej mapy poszukamy poukrywanych w parku rzeźb, a także zastanowimy się, co odróżnia rzeźby od  innych dzieł sztuki. Na koniec wykonamy własne prace rzeźbiarskie z gliny.
 
realizowane wymagania podstawy programowej: 3,9, IV.1, IV.9
 
Idą zmiany. Awangarda przed i po wojnie  NOWOŚĆ
Na zajęciach zapoznamy się z rzeźbą drewnianą. Obejrzymy prace ze zbiorów Muzeum powstałe na początku XX wieku, żeby następnie porównać je z rzeźbami z późniejszych okresów.  Zobaczymy, jakie są różnice. Skupimy się przede wszsytkim na niezwykłych dziełach Jerzego Beresia.  Następnie w toku warsztatów stworzymy rzeźby „zwidostwory”  z drewna, sznurka i kamieni inspirowane twórczością tego artysty.
 
realizowane wymagania podstawy programowej: 3,9, IV.1, IV.9
 
 
Rzeźba – co to takiego?
Podczas zajęć zastanowimy się, czym rzeźby różnią się od innych dzieł sztuki i jak wpływa to na sposób ich oglądania. Nauczymy się rozpoznawać klasyczne materiały i narzędzia rzeźbiarskie, a podczas spaceru po Magazynach Studyjnych odkryjemy inne, całkiem zaskakujące tworzywa, z jakich powstawały rzeźby współczesne.  Zajęcia zakończymy wykonaniem własnej  pracy rzeźbiarskiej.
 
realizowane wymagania podstawy programowej: 3,9, IV.1, IV.9
 
 
Rzeźbiarski portret
Zajęcia zaczniemy od przygody godnej prawdziwego detektywa: na podstawie otrzymanych fotografii spróbujemy odnaleźć w Magazynach Studyjnych odpowiadające im rzeźbiarskie portrety. Poznamy różne typy portretu oraz zastanowimy się nad tym, czy zawsze musi on przedstawiać dosłowne podobieństwo modela. W części warsztatowej  wykonamy swoje własne podobizny przy użyciu gliny.
 
realizowane wymagania podstawy programowej: 3,9, IV.1, IV.9
 

 

Zapisy:

tel. (22) 843 15 86

 

 

Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych lekcji muzealnych w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”. Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj.