Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Przedszkola

LEKCJE MUZEALNE dla dzieci z przedszkoli

 

Rzeźba - co to takiego?

 

Podczas zajęć zastanowimy się nad tym, czym różni się rzeźba od innych dzieł sztuki i jak wpływa to na sposoby jej oglądania. Nauczymy się rozpoznawać klasyczne materiały i narzędzia rzeźbiarskie, a podczas spaceru po Magazynach Studyjnych odkryjemy inne, całkiem nietuzinkowe tworzywa z jakich powstawać mogą rzeźby. Zajęcia zakończymy wykonaniem wspólnej rzeźby.

 

Realizowane wymagania podstawy programowej: 9.1, 9.2, 9.3.

 

 

Rzeźbiarski portret

 

Zajęcia zaczniemy od zadania godnego detektywa: na podstawie otrzymanych fotografii spróbujemy odnaleźć w Magazynach Studyjnych odpowiadające im rzeźbiarskie portrety. Poznamy różne typy portretu oraz zastanowimy się nad tym, czy zawsze musi on przedstawiać dosłowne podobieństwo modela. W części praktycznej wykonamy swoje własne podobizny przy użyciu gliny.

 

Realizowane wymagania podstawy programowej: 9.1, 9.2, 9.3.

 

 

Lekcje muzealne (do 25 osób) – 160 zł 

Lekcje muzealne w j. obcym (do 25 osób) - 200 zł

Zapisy:

tel. (22) 843 15 86

 

„Mali rzeźbiarze” to cykl zajęć edukacyjnych dla przedszkoli, odbywający się w Muzeum Rzeźby i Parku Rzeźby w Królikarni. Projekt przygotowany został z myślą o placówkach, chcących zapewnić swoim wychowankom bardziej wnikliwy, regularny kontakt ze sztuką. Spójne tematycznie zajęcia odbywają się raz w miesiącu, w trakcie trwania roku szkolnego. Prowadzą je edukatorzy i edukatorki przeszkoleni według standardów Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

Inspiracją dla cyklu było stworzenie dzieciom w wieku przedszkolnym środowiska, w którym przez bezpośredni kontakt z dziełem sztuki mogłyby uwalniać własne pokłady twórczości. Każde zajęcia podzielone są dwie części. Pierwsza pozwala na przybliżenie uczestnikom podstawowych pojęć z tematu rzeźby i historii sztuki. W zależności od tematu danego spotkania odbywa się w Magazynach Studyjnych, będących ekspozycją ponad 400 rzeźb ze zbiorów Muzeum Rzeźby lub w przestrzeni wystaw czasowych odbywających się muzeum. Część druga - praktyczna, polega na rozwijaniu indywidualnych zdolności plastycznych. Na zajęciach, dzieci zachęcane są do samodzielnej pracy i kreatywnego rozwiązywania zaistniałych w trakcie działania problemów.

 

Celem projektu jest przekonanie dziecka o oryginalnej wartości wykonywanych przez niego lub nią prac, niezależnie od przyjętych z góry standardów estetycznych. Swoboda w działaniu twórczym pozawala na kształtowanie indywidualnych cech charakteru dziecka i dodaje jemu/jej wiary we własną sprawczość. Bezpośredni kontakt z rzeźbami rozwija wyobraźnię przestrzenną i wzmacnia wrażliwość estetyczną.

 

Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych lekcji muzealnych w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”. Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj.