Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Seniorzy

Muzealne czwartki

Muzealne czwartki to cykl wykładów i warsztatów, mających na celu przybliżyć historię kolekcji Muzeum Rzeźby, zapoznać publiczność z wystawami tymczasowymi oraz zachęcić do aktywnego korzystania z oferty kulturalnej Królikarni. Otwarta forma spotkań sprzyja zadawaniu pytań przez uczestników oraz podejmowaniu swobodnych rozmów w grupie.

 

Spotkania odbywają się regularnie w czwartki o godzinie 12:00.

Program skierowany jest do osób dorosłych.
Po każdym spotkaniu zapraszamy uczestników do kawiarni Królikarnia Café, gdzie można będzie napić się kawy w promocyjnej cenie.

Wstęp wolny. Czas trwania: 60 – 90 minut.

 

MARZEC 

 

2 marzec
Jak wydać katalog wystawy? Od pomysłu do wydruku.


Katalog wystawy „Retrospekcja” to rezultat wielu lat badań nad twórczością Wandy Czełkowskiej oraz intensywnej współpracy historyczek i krytyczek sztuki, artystki, fotografów, redaktorek, tłumaczek, a na finalnym etapie – projektanta graficznego i drukarzy. Porozmawiamy o działaniach niezbędnych do powstania katalogu, który w lutym opuści drukarnię i trafi do rąk czytelników.

 

Prowadzenie: Alicja Latkowska

 

9 marzec
August Rodin i Camile Claudel – wzajemne inspiracje


Camille Claudel pojawiła się w pracowni Auguste’a Rodina jako młodziutka, 19-letnia uczennica. Przez długi czas dzielili pracownię, inspirując się nawzajem, prowadząc długie dyskusje na temat podejmowanych projektów. Ta skrywana przed światem miłość przetrwała 10 lat. Młoda rzeźbiarka równolegle z pracą nad swoimi rzeźbami asystowała mistrzowi, a nawet wykańczała jego dzieła. Pomimo, że artystka w napadzie szału zniszczyła większość swoich prac, w zachowanym dorobku widoczny jest ogromny wpływ Rodina

 

Prowadzenie: Ewa Ziembińska

 

16 marzec
„Pomników życie po życiu” – dziwne losy rzeźb pomnikowych w Europie Środkowej


Pomniki dawno nie były tematem tak aktualnym jak dziś – mimo że ich idea może wydawać się anachroniczna, a forma często okazuje się często nieadekwatna do treści. Ostatnie stulecie to historia stawiania nowych monumentów, burzenia i ograniczania widoczności obiektów, ale także o praktyki związane ze zmianą ich nazw, „adaptacją” dla nowego znaczenia, ponownym użyciem materiału czy budową kontr-pomników. Nie mniej interesujące są  oddolne, spontaniczne i często subwersywne reakcje takie jak nadawanie pomnikom przezwisk, akty czy celowe gesty artystów podważające status pomnika.


Prowadzenie : Alicja Gzowska

 

23 marzec
Z aparatem w muzeum

 

Spotkanie warsztatowe wokół fotografii. Praktyczne ćwiczenia z aparatem w muzeum.

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności drogą telefoniczną: 22 843 15 86 lub mailowo: krolikarnia@mnw.art.pl w tytule wiadomości podając hasło "Muzealne czwartki".

 

Prowadzenie: Tomek Kaczor

 

 

 

Autorka cyklu: Dorota Pabel