Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Sezon. Letni program Muzeum Rzeźby

23-04-2018
Sezon. Letni program 
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni

 

Tegoroczne lato w Królikarni wypełnione będzie wydarzeniami muzycznymi oraz opowieścią o kolekcji Muzeum.
Program letnich wydarzeń składał się będzie z kilku cykli koncertów, wydarzeń edukacyjnych i oprowadzań. Muzyka wypełni Park oraz Rotundę Królikarni. Królikarnia zaproponuje zwiedzającym i odwiedzającym Park Rzeźby m.in. koncerty Royal String Quartett, Festiwal Kwadrofonik, cykl koncertów Klasycznie na trawie. Jak co roku w Królikarni odbywał się też będzie cykl koncertów o świcie – W Brzask, w tym roku skupiony wokół walorów i aspektów głosu ludzkiego.
Program główny zbudowany będzie wokół kolekcji Muzeum – jej zbiorów oraz związanej z nimi problematyki. Sale wystawowe zamienione zostaną na czasowe pracownie konserwatorskie. Będą się w nich odbywały prace nad kolekcją rzeźb patrona Muzeum, Xawerego Dunikowskiego, realizowane we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Działania konserwatorów będą uwidoczniane publiczności poprzez oprowadzania, spotkania oraz inne wydarzenia. W ten sposób Muzeum odsłoni przed publicznością istotny element swojej działalności i misji, który zwykle odbywa się w cieniu i nie jest widoczny dla zwiedzających.
W czasie gdy większość sal poświęcona będzie faktycznej pracy konserwatorów, wokół ich działań oraz kolekcji zostanie również zbudowany cykl czasowych działań ekspozycyjnych, umiejscowionych w rotundzie pałacu.

Wystawy

Centralnym punktem letniego programu Królikarni będzie uwidocznienie pracy konserwatorów w przestrzeniach wystawienniczych Pałacu. W letnich miesiącach wystawy w salach ekspozycyjnych ustąpią miejsca czasowym pracowniom konserwatorskim. Prowadzone w nich prace – realizowane niejako publicznie, pod okiem zwiedzających, skupią się m.in. na kolekcji Xawerego Dunikowskiego. Przeniesienie działań konserwatorskich z ukrytych pracowni do Sali wystawowych przypomni publiczności o zasadniczej roli, jakąś w działalności muzeum mają jego zbiory, oraz zwróci uwagę na znaczenie i ciężar opieki nad powierzonymi Muzeum dziełami.
Pracom konserwatorskim towarzyszyły będą wydarzenia dodatkowe – spotkania z konserwatorami oraz oprowadzania po pracowniach.

Równolegle w rotundzie Pałacu odbywały się będą krótkie wystawy zorganizowane wokół kolekcji Muzeum Rzeźby.

Nieużytki sztuki

Projekt Elżbiety Jabłońskiej dotyczy bezpłatnej dzierżawy terenów zielonych, trawników, kawałków ziemi, przyległych do publicznych galerii i muzeów. To propozycja zaangażowania publiczności w proces interwencji w przestrzeni nie tylko miasta, lecz również sztuki, czego następstwem może być zmiana nastawienia do sztuki współczesnej, zbliżenie do instytucji sztuki, zniesienie bariery między oficjalną instytucją kultury a mieszkańcami.
Udostępnienie terenu należącego do galerii czy muzeów, poprzedzone częściową rewitalizacją, mieszkańcom, sąsiadom, publiczności może stać się w efekcie początkiem procesu kreowania nowej przestrzeni spotkania, opierającego się na wymianie, sprzyjającej współpracy i współodpowiedzialności w działaniu.

Fotoplastykon

W trakcie trwania letniego sezonu w Królikarni w pałacowym Parku dostępny będzie fotoplastykon z archiwalnymi zdjęciami stereoskopowymi. Prezentacja realizowana we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym.

Park rzeźby

W zabytkowym parku, podobnie jak w całej Królikarni historia łączy się ze współczesnością. W otoczeniu drzew i krzewów tworzymy Park Rzeźby, w którym prezentujemy wybrane prace z obszernej kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.
Park Rzeźb w Królikarni ma charakter pracy na kolekcji oraz wypowiedzi o samym fenomenie kolekcjonowania. Jego początkiem był osiemnastowieczny, prywatny ogród w stylu angielskim, o pozornie zdziczałej naturze, malowniczych polanach i zakątkach, które można odkrywać schodząc z głównej alei ubitą ścieżką. Dzisiejszy Park Rzeźby w Królikarni powstał jako część publicznej instytucji – Muzeum Xawerego Dunikowskiego, które zostało otwarte w 1965 roku. Jako pierwsza w parku stanęła rzeźba mistrza Fatum. Dusza odrywająca się od ciała.
Nowe obiekty pojawiały się w Królikarni od 2001 roku, kiedy kolekcja rzeźby została wyodrębniona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i przewieziona z gmachu głównego do mokotowskiego pałacu. Większość z nich powstała w latach 1930-1980 i jest dziełem rzeźbiarzy i rzeźbiarek kształconych przez przedwojennych profesorów, którym bliski był warsztat realistyczny – stąd figuratywny charakter większości parkowych prac. Są ustawione na niskich postumentach, tak by mogły być bliskie i dostępne dla wszystkich zwiedzających, w tym dzieci i osób niewidzących. Leżący Olgierda Truszkowskiego, Tancerka Jekateriny Biełaszowej, Rodzina Geoeffreya Armstronga posadowione bezpośrednio w trawie, są częścią codziennych piknikowych scen.

W parku pokazujemy także rzeźby twórców, które nawiązują do wystaw, jakie odbywają się w Muzeum, jak np. Marii Papy Rostkowskiej. Niektóre obiekty trafiały do kolekcji Muzeum Narodowego, a także do parku, przypadkiem – jako świadectwo polityki danych czasów, nieoczekiwane donacje czy efekty chwilowych kaprysów kuratorów. Badanie tych kontekstów ma kluczowe znaczenie dla myślenia o naszej kolekcji, strategiach tworzenia zbiorów muzeum, współczesnej wartości i funkcjach rzeźby jako gatunku, o granicach, które współcześnie wyjątkowo trudno zdefiniować.

Park rzeźby dostępny jest codziennie od świtu do zmierzchu, bezpłatnie.

Oprowadzania po Magazynach Studyjnych Królikarni

Wprowadzamy nowy stały punkt w ofercie kulturalnej Muzeum – oprowadzania po Magazynach Studyjnych. Oprowadzania odbywały się będą dwa razy w miesiącu, w każdą ostatnią środę i ostatni czwartek miesiąca, od godziny 18:30. Dostępne będą dwa programy zwiedzania:
- Kolekcja rzeźb Xawerego Dunikowskiego
- Zbiory rzeźby XX i XXI wieku

Wydarzenia muzyczne:

„W Brzask” 2018

Głos w muzyce i teatrze postrzegany jest jako jeden z najbardziej podstawowych sposobów ekspresji. Wykorzystywany w pełnym zakresie: od szeptu przez odtwarzanie melodii i improwizacji, po gwizd, jęk i krzyk staje się kodem umożliwiającym zawładnięcie naszą psychiką. Piękną właściwością głosu jest to, że sam w sobie jest narzędziem, przypisanym naszemu gatunkowi - wyrażanie siebie przez głos nie wymaga angażowania żadnych dodatkowych zewnętrznych obiektów. Możliwości w przetwarzaniu fali dźwiękowej głosu, jakie daje technika naturalnie mnożą spektrum jego ekspresji.
Program tegorocznego „W Brzasku” zakłada trzy wydarzenia. Przez osoby zaproszonych artystów postara się pokazać możliwie szeroki zakres problematyki, w jaką wpisuje się obecnie medium głosu; zarówno na poziomie narzędzia twórczego, jak i cielesnej właściwości przypisanej każdemu z nas.

Daty koncertów
24 VI 2018
22 VII 2018
12 VIII 2018

Artyści

Geo Wyeth to artysta, poruszający się płynnie między dziedzinami muzyki, instalacji i performansu. Pochodzą z kreatywnych światów zakorzenionych w queerowej estetyce amerykańskiego DIY/punkowego performansu, improwizacji i poezji. W swoich występach często przemawiają głosami postaci wywodzących się z popkultury, kręgu rodziny, społeczności sąsiedzkiej bądź z ich własnej wyobraźni. Podczas koncertu W Brzask skoncentrują się przede wszystkim na swoich wczesnych utworach napisanych na keyboard, ich pierwszy instrument.
 
Nathan Gray jest artystą i muzykiem eksperymentatorem. Jego najnowsze prace przybierają postać wykładów, opowiadań i plotek na żywo. Błądząc pomiędzy naukową fantastyką a abstrakcyjną kompozycją, Nathan zaprasza publiczność do analizy różnego rodzaju ograniczeń: społecznych, politycznych lub naukowych oraz do wyobrażenia sobie sposobów na ich przekraczanie i rekonfigurację. 
 
Y-L Hooi i Tarquin Manek są związani z londyńskim wydawnictwem muzycznym Blackest Ever Black, gdzie publikują projekty solowe i w duecie. W swoich występach na żywo wykorzystują instrumenty dęte, elektroniczne i wokal w celu szeroko zakrojonej eksploracji gatunku pop chamber dub, prezentowanego w niepewnej postawie lecz z intensywnym spojrzeniem.
 
Alicja to duet powstały z pięknej przyjaźni i głębokiej miłości do muzyki z całego świata. Tworzą go Tomasz Alicja Kowalski oraz Kacper Alicja Rączkowski. Oboje zaprezentują piosenki z nadchodzącego debiutu "Klucze" wraz z mixem narracyjnych i abstrakcyjnych historii i rytmów z ulubionych płyt Alicji.

 

Barbara Kinga Majewska – śpiewaczka i interpretatorka muzyki współczesnej. Ma w swoim dorobku m.in. wspaniałe role w operach „Zwycięstwo nad słońcem” Sławomira Wojciechowskiego oraz „Czarodziejska góra” Pawła Mykietyna. W ramach programu Zamówień Kompozytorskich powstały utwory dedykowane jej i zespołowi Kwadrofonik. Głównym przedmiotem zainteresowania Barbary jest głos – jako instrument muzyczny i środek wyrazu oraz narzędzie komunikacji. Jest doktorantką w Zakładzie Psychopedagogiki Kreatywności Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

 

Iza Smelczyńska jest muzykolożką i improwizatorką zainteresowaną muzyką elektroniczną i eksperymentem. Występuje solo i w duecie Euphonia Pseudolarix. Łączy stare z nowym i analogowe z cyfrowym. Korzysta z mikrofonów kontaktowych, gramofonu, kaset i nagrań terenowych. W eseju dźwiękowym przygotowanym na W Brzask skupi się na głosach i odgłosach słyszanych z oddali oraz odbijających się echem nawoływaniach. 
 
Duet Djski Bąż i Stara Alikwoka - ich występ będzie przeglądem repertuaru fletowego z różnych epok, przysłuchamy się także jakie efekty można wydobyć np. z fletni pana, będą też śpiewy z Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryki Południowej, pieśni owadów i reggaetonowe ballady a także utwór „Free Love” z repertuaru grupy Depeche Mode.

 


Koncerty Royal String Quartett/ festiwal Kwartesencja
Dwa koncerty jubileuszowe Royal String Quartett
1 VI 2018, godzina 21:30, Franciszek Schubert – Kwintet smyczkowy C-dur D956, wyk. Andrzej Bauer i RSQ
8 VI 2018, godzina 21:30, Henryk Mikołaj Górecki – Kwartety smyczkowe nr 1, 2, 3, wyk. RSQ

Festiwal Kwadrofonik
Dwa koncerty w ramach festiwalu Kwadrofonik
18 VI 2018, godzina 20 - Bach, Silvestrov, Lechner, wyk. Anja Lechner
2 VII 2018, godzina 20 - Songs, Bardo: Barbara Kinga Majewska, Bartek Wąsik

 


Klasycznie na trawie

Od kilku lat, w wybrane letnie niedziele, w samo południe, w malowniczej scenerii mokotowskiego Parku Królikarnia odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Przed pałacem montowana jest scena, na której znane orkiestry grają dla słuchaczy w każdym wieku - dla tych z dużymi oczekiwaniami co do repertuaru i jakości wykonania oraz dla tych, którzy po prostu chcą wypocząć w pięknej scenerii i przy pięknej muzyce. Jeden letni cykl niedzielnych spotkań z muzyką gromadzi kilkutysięczną widownię. Organizatorzy udostępniają słuchaczom krzesła, ale wiele osób, często całe rodziny przynoszą własne koce i rozkładane fotele. W ten sposób każdy koncert staje się również oryginalną formą rodzinnego, przyjacielskiego spotkania.
Letnie plenerowe koncerty nawiązują do długiej i bogatej europejskiej tradycji grania muzyki klasycznej w parkach Wiednia, Paryża, Londynu. Trudno byłoby znaleźć bardziej przystępny i bardziej atrakcyjny sposób popularyzacji muzyki poważnej. Jest to z pewnością propozycja dla miłośników klasyki i dla wszystkich, którzy szukają wytchnienia wśród zieleni, przy świetnie zagranej i nie zawsze aż tak poważnej muzyce.
W ramach „Klasycznie na trawie” grały orkiestry cieszące się takim prestiżem i dorobkiem artystycznym jak Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej czy Sinfonia Viva. Repertuar w kolejnych edycjach jest starannie dobrany i bardzo zróżnicowany. Kluczem do wyboru utworów bywa sylwetka znakomitego kompozytora, określony styl, epoka, gatunek. Były już największe uwertury świata, hity muzyki klasycznej, spotkanie z klasykami wiedeńskimi, Bach, Mozart i Rossini.

Daty koncertów:
3 VI 2018, godzina 12, Orkiestra Sinfonia Viva
29 VII 2018, godzina 12, Orkiestra Sinfonia Viva
5 VIII 2018, godzina 12, Orkiestra Sinfonia Viva
19 VIII 2018, godzina 12, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
26 VIII 2018, godzina 12, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
2 IX 2018, godzina 12, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej

Pozostałe wydarzenia

Koncert Jeden Dźwięk - Jerzy Mazzoll i Fred Frith
30 VI 2018