Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy czasowe

Art Collection Telekom – Preview: Eva Kot’átková, Maria Kulikovska

23–25 września 2016

Godziny otwarcia wystawy:

23 września 2016, godz. 17.00–21.00
24–25 września 2016, godz. 11.00–18.00
Wstęp wolny


24 września 2016, godz. 14.00 – spotkanie z Marią Kulikovską

W Królikarni prezentowane są prace czeskiej artystki Evy Kotátkovej oraz Ukrainki, Marii Kulikovskiej pochodzące z Art Collection Telekom – gościa honorowego Warsaw Gallery Weekend 2016. Kolekcja, zapoczątkowana przez Deutsche Telekom w 2010 roku, ma na celu gromadzenie sztuki współczesnej z Europy Wschodniej oraz uchwycenie tendecji artystycznych na tym zróżnicowanym obszarze. Dwie postawy twórcze – Kotátkovej i Kulikovskiej – z jednej strony wiele dzieli, a z drugiej są one doskonałymi przykładami podkreśląjącymi różnorodność wypowiedzi współczesnych artystów europejskich.
 

Praca „Homo Bulla“ Marii Kulikovskiej (ur. 1988) składa się z trzech rzeźb z mydła – odlewów ciała artystki, i odnosi się do starego, łacińskiego powiedzenia, porównującego ludzką egzystencję do bańki mydlanej. W 2012 roku Kulikovska wykonała podobną serię półprzezroczystych postaci, które zainstalowała na terenie dawnej fabryki materiałów izolacyjnych w Doniecku w Ukrainie. Opuszczone budynki były wtedy siedzibą Fundacji Izolyatsia, promującej sztukę współczesną na bogatym w przemysł ciężki obszarze Ukrainy wschodniej, a obecnie prowadzącej działalność w Kijowie. Gdy w czerwcu 2014 roku władzę przejęły oddziały milicji samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, większość dzieł sztuki i budynków zniszczono, a zainstalowane na zewnątrz rzeźby Kulikovskiej wykorzystano jako tarcze strzelnicze. W 2015 roku w londyńskiej Galerii Saatchi pokazano na nowo wyprodukowaną pracę „Homo Bulla“. W czasie trwania wystawy artystka przeprowadziła agresywne działanie na własnej rzeźbie – traktując ją młotem.
 

„Model edukacyjny“ Kotátkovej (ur. w 1982) to zestaw stołów i krzeseł, na których zwiedzający wystawę mogą usiąść i odpocząć. Praca ta zaprasza do społeczno-psychologicznej rozgrywki pomiędzy szczytami a nizinami, dominacją a zależnością, wspólnotą a osobnością. Pod postacią zabawy Kotátková przedstawia to, co określa pozycję psychospołeczną jednostki ukształtowaną przez edukację. Zabawa daje przestrzeń do namysłu nad własnym miejscem w rozgrywkach hierarchii społecznych.

Wystawa w Królikarni powstała w wyniku partnerstwa nawiązanego pomiędzy T-Mobile Poland a Warsaw Gallery Weekend i stanowi zapowiedź większej prezentacji prac z kolekcji Art Collection Telekom, którą zaplanowano we wrześniu i październiku 2017 roku.

Specjalne podziękowania dla Katarzyny Prokesz za pomoc w tłumaczeniu.