Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Dorośli

Muzealne czwartki to cykl wykładów i warsztatów, mających na celu przybliżyć historię kolekcji Muzeum Rzeźby, zapoznać publiczność z wystawami tymczasowymi oraz zachęcić do aktywnego korzystania z oferty kulturalnej Królikarni. Otwarta forma spotkań sprzyja zadawaniu pytań przez uczestników oraz podejmowaniu swobodnych rozmów w grupie.

 

Spotkania odbywają się regularnie w czwartki o godzinie 12:00.

Program skierowany jest do osób dorosłych.
Po każdym spotkaniu zapraszamy uczestników do kawiarni Królikarnia Café, gdzie można będzie napić się kawy w promocyjnej cenie.

Wstęp wolny. Czas trwania: 60 – 90 minut.

 

STYCZEŃ


12 stycznia
Muzea Sztuki. O architekturze budynków muzealnych. Spotkanie inauguracyjne.


Zapraszamy na pierwsze spotkanie w Nowym Roku, na którym przedstawimy program „Muzealnych czwartków” na najbliższe miesiące i objaśnimy zasady uczestnictwa w zajęciach.

Na spotkaniu przyjrzymy się budynkom muzealnym. Porozmawiamy o współczesnych tendencjach w projektowaniu na przykładzie europejskich muzeów sztuki. Zastanowimy się jaka jest relacja między architekturą a programem i działalnością instytucji.

 

Prowadzenie: Dorota Pabel

 

19 stycznia
Konceptualizm w sztuce polskiej lat 60. i 70.


Czy sztuka ma granice? Czy może zaistnieć bez materialnego dzieła, takiego jak obraz czy rzeźba? Czy można zmieścić całą wystawę sztuki w niewielkiej walizce? Zainspirowani pracą Wandy Czełkowskiej „Bezwzględne wyeliminowanie rzeźby jako pojęcia kształtu” (1972–1994), prezentowanej na wystawie „Retrospekcja” w Muzeum Rzeźby w Królikarni, porozmawiamy o sztuce konceptualnej w Polsce w latach 60. i 70.

 

Prowadzenie: Alicja Latkowska


26 stycznia
Artysta a wojna. Xawery Dunikowski w obozie KL Aschwitz.


W zbiorach Muzeum Rzeźby przechowywane są rysunki tworzone przez Xawerego Dunikowskiego w obozie Auschwitz. Są to głównie portrety współwięźniów. Na spotkaniu porozmawiamy o twórczości rzeźbiarza i innych artystów w obozie koncentracyjnym oraz o losach portretowanych.

 

Prowadzenie: Joanna Torchała

 

2 luty
Fotografia a rzeźba od 1839 do dziś


Jak fotografować rzeźby? Jak fotografia wpływa na odbiór dzieła?
O relacji fotografii i rzeźby od 1839 roku aż do dziś. 

Prowadzenie: Grzegorz Czaplicki

 

9 luty
Strategie edukacji muzealnej. Warsztat.

 

Na spotkaniu przyjrzymy się strategiom edukacji nieformalnej wprowadzanej obecnie w muzeach sztuki na całym świecie. Porównamy metody stosowane w różnych krajach i instytucjach. Przetestujemy kilka ćwiczeń stymulujących wyobraźnię. Będziemy poruszać się po polu sztuki w sposób niezobowiązujący, praktycznie podchodząc do zagadnień formy i kompozycji.
Prowadzenie: Hanna Zwierzchowska

 

16 luty
Louise Bourgeois

 

Działalność artystki rozciąga się na prawie cały dwudziesty wiek. Z początku zaangażowana w malarstwo, zainteresowała się rzeźbą w latach czterdziestych. Zafascynowana psychoanalizą tworzyła prace wyjątkowo odważne jak na kobietę artystkę swoich czasów. Jej zadziwiające rzeźby, o organicznych kształtach, meandrowały między figuratywnością, a abstrakcjonizmem badając takie tematy jak strach, samotność, zazdrość czy złość. Podczas spotkania przyjrzymy się życiu i twórczości tej niezwykle ciekawej artystki.
Prowadzenie: Julia Łuczywo

 

23 luty
Architektura wystaw


Z jakich elementów składa się wystawa? O czym nie można zapomnieć przy jej realizacji? Jaką rolę pełni scenografia?
Na podstawie praktyk stosowanych podczas kilku ostatnich wystaw w Królikarni przyjrzymy się procesowi realizacji wystaw..

Prowadzenie: Ewa Kozik

 

2 marzec
Jak wydać katalog wystawy? Od pomysłu do wydruku.


Katalog wystawy „Retrospekcja” to rezultat wielu lat badań nad twórczością Wandy Czełkowskiej oraz intensywnej współpracy historyczek i krytyczek sztuki, artystki, fotografów, redaktorek, tłumaczek, a na finalnym etapie – projektanta graficznego i drukarzy. Porozmawiamy o działaniach niezbędnych do powstania katalogu, który w lutym opuści drukarnię i trafi do rąk czytelników.

 

Prowadzenie: Alicja Latkowska

 

9 marzec
August Rodin i Camile Claudel – wzajemne inspiracje


Camille Claudel pojawiła się w pracowni Auguste’a Rodina jako młodziutka, 19-letnia uczennica. Przez długi czas dzielili pracownię, inspirując się nawzajem, prowadząc długie dyskusje na temat podejmowanych projektów. Ta skrywana przed światem miłość przetrwała 10 lat. Młoda rzeźbiarka równolegle z pracą nad swoimi rzeźbami asystowała mistrzowi, a nawet wykańczała jego dzieła. Pomimo, że artystka w napadzie szału zniszczyła większość swoich prac, w zachowanym dorobku widoczny jest ogromny wpływ Rodina

 

Prowadzenie: Ewa Ziembińska

 

16 marzec
„Pomników życie po życiu” – dziwne losy rzeźb pomnikowych w Europie Środkowej


Pomniki dawno nie były tematem tak aktualnym jak dziś – mimo że ich idea może wydawać się anachroniczna, a forma często okazuje się często nieadekwatna do treści. Ostatnie stulecie to historia stawiania nowych monumentów, burzenia i ograniczania widoczności obiektów, ale także o praktyki związane ze zmianą ich nazw, „adaptacją” dla nowego znaczenia, ponownym użyciem materiału czy budową kontr-pomników. Nie mniej interesujące są  oddolne, spontaniczne i często subwersywne reakcje takie jak nadawanie pomnikom przezwisk, akty czy celowe gesty artystów podważające status pomnika.


Prowadzenie : Alicja Gzowska

 

23 marzec
Z aparatem w muzeum

 

Spotkanie warsztatowe wokół fotografii. Praktyczne ćwiczenia z aparatem w muzeum.

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności drogą telefoniczną: 22 843 15 86 lub mailowo: krolikarnia@mnw.art.pl w tytule wiadomości podając hasło "Muzealne czwartki".

 

Prowadzenie: Tomek Kaczor

 

 

 

Autorka cyklu: Dorota Pabel