Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Pianokrąg

Pianokrąg 2024 / cykl koncertów pianisty Bartka Wąsika

Lato miłości... te dwa słowa najlepiej oddają tegoroczną edycję cyklu letnich koncertów Bartka Wąsika - Pianokrąg. Od czerwca do września pianista wspólnie z warszawską publicznością będzie celebrował tę porę roku w przestrzeni pałacu w Królikarni i otaczającego go Parku Rzeźby.


5. edycja Pianokręgu to cztery koncerty, w tym dwa poświęcone wielkim artystkom - Meredith Monk i Björk. Twórczość pierwszej z nich zabrzmi na koncercie inauguracyjnym, podczas którego zostaną wykonane jej Piano songs (po raz pierwszy w Warszawie) - miniatury fortepianowe w swojej formie i bezpretensjonalności przypominające piosenki. Co ciekawe, część z nich napisana na dwa fortepiany zabrzmi w wersji na jeden instrument, z towarzyszeniem wcześniej przygotowanej przez Wąsika partii drugiego fortepianu. To oznacza, że pianista zagra po raz pierwszy... sam ze sobą!


Kolejny koncert to spotkanie z muzyką filmową. Bartek Wąsik wykona własne aranżacje muzyki do filmu, który z dużą wrażliwością opowiadał o rodzącym się uczuciu i pożądaniu w otoczeniu pełni lata - Call me by your name (Tamte dni, tamte noce) w reżyserii Luki Guadagnino.


Trzeci koncert będzie spotkaniem z twórczością Björk. To również spełnienie marzenia Bartka Wąsika, by w swoich aranżacjach na fortepian solo oddać uniwersum muzyki tej islandzkiej artystki. Tytuł koncertu – All is full of love – nawiązuje do jednej z jej piosenek, najpełniej odzwierciedlającej klimat sierpniowego wieczoru i ideę tegorocznego festiwalu.


Koncert finałowy to premiera nowej wersji solowego projektu Bartka Wąsika - Pianorizon (Pianokrąg). W tym bardzo osobistym przedsięwzięciu w brzmienie fortepianu wpleciona została elektronika i dźwięki natury, tworząc emocjonalną i organiczną całość. Pianorizon jest hołdem złożonym miłości i jednocześnie kolejnym mocnym głosem pianisty zapowiadającym drugi solowy album o tym samym tytule.


Tegoroczny program jest również gestem wdzięczności Bartka Wąsika dla warszawskiej publiczności, która na przestrzeni pięciu lat pokochała wspólne spędzanie czasu i celebrowanie muzyki w warszawskiej Królikarni. Pianokrąg to przestrzeń czerpania i wzajemnego oddziaływania pomiędzy artystą i słuchaczami.


Termin: 2 czerwca, 7 lipca, 4 sierpnia, 1 września 2024 roku, godz. 18:00
Czas trwania: 60 min
Miejsce zbiórki: Park Rzeźby w Królikarni
Dla kogo: bez limitu wieku 
Zasady udziału: wstęp wolny (bez wejściówek)
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych

 

HARMONOGRAM

 

2 czerwca 2024 / Pianokrąg I / Meredith Monk / Piano Songs


Tegoroczny Pianokrąg otworzy koncert, którego główną bohaterką jest artystka wszechstronna: wokalistka, choreografka, reżyserka, a przede wszystkim jedna z najważniejszych żyjących amerykańskich kompozytorek - Meredith Monk. Bartek Wąsik wykona jej Piano Songs, czyli cykl miniatur fortepianowych przypominających w swojej formie piosenki. Ujmujący jest ich charakter - pełen liryczności, ale też energetyzującej motoryki. W ich bezpretensjonalności i szczerości kryje się siła unikalnego stylu Meredith Monk. Co ciekawe, część z nich napisana na dwa fortepiany zabrzmi w wersji na jeden instrument z towarzyszeniem wcześniej przygotowanej przez Wąsika partii drugiego fortepianu. To oznacza, że pianista zagra po raz pierwszy... sam ze sobą! Świadkiem tego eksperymentu będzie publiczność zgromadzona na koncercie. A zatem... celebrując piątą już edycję Pianokręgu, wejdziemy w nią „śpiewająco”, z piosenkami na fortepian, jednocześnie otwierając się na wszystko, co niesie ze sobą lato.


7 lipca 2024 / Pianokrąg II / Call Me By Your Name


Czy za pomocą muzyki można oddać charakter przemijających letnich miesięcy, przywołać nie tylko obrazy, ale też zapachy? Bartek Wąsik, kontynuując tradycję wykonywania muzyki pisanej do filmów (w ubiegłym roku Preisner, Kilar, Sakamoto), tym razem bierze na warsztat ścieżkę do filmu, który poruszająco opowiadał o rodzącym się uczuciu i pożądaniu w otoczeniu pełni lata - Call me by your name (Tamte dni, tamte noce) w reżyserii Luki Guadagnino. Ścieżka ta składa się z wielu kompozycji: zarówno klasycznych, napisanych przez kompozytorów, którzy już gościli na Pianokręgu (Bach, Ravel, Adams, Sakamoto), jak i kultowych piosenek włoskich z lat 80-tych czy współczesnych stworzonych m.in. przez Sufjana Stevensa. Bartek Wąsik wykona własne aranżacje tych utworów, przeplatając je muzyką Ravela i Sakamoto. Dzięki dźwiękom i muzyce będziemy świadkami i towarzyszami rodzącego się i dojrzewającego uczucia pomiędzy głównymi bohaterami filmu - Elio i Oliverem.


4 sierpnia 2024 / Pianokrąg III / Björk // All Is Full Of Love


Sierpień to apogeum lata, dlatego w tym miesiącu Bartek Wąsik pragnie przywołać muzykę kolejnej po Meredith Monk artystki, której twórczość wkroczyła w fazę pełnej dojrzałości. Można w nieskończoność rozpisywać się na temat jej dokonań i wpływu na muzykę czy wręcz popkulturę przełomu XX i XXI wieku. A może wystarczy ująć to wszystko w tych pięciu charakterystycznych literach, które mówią wszystko - BJÖRK. Trzeci pianokręgowy koncert będzie zatem osobistym hołdem złożonym jej muzyce, ale też spełnieniem marzenia Wąsika, który od kilku lat nosił w sobie pomysł, aby za pomocą swojego ukochanego fortepianu przekazać muzykę Björk pianokręgowej publiczności. Tytuł koncertu nawiązuje do jednej z jej piosenek, której charakter doskonale oddaje klimat sierpniowego wieczoru pełnego miłości.


1 września 2024 / Pianokrąg IV / Bartek Wąsik / Pianokrąg (Pianorizon)


Czwartym koncertem, podsumowującym tegoroczny cykl, będzie premiera najnowszego projektu Bartka Wąsika - Pianokrąg (Pianorizon). Spójność pomiędzy jego nazwą a nazwą całego wydarzenia nie jest przypadkowa. „Pianokrąg” jest projektem bardzo osobistym, zawierającym oryginalne kompozycje skomponowane w całości przez Wąsika. Dźwięki fortepianu mieszają się tu z subtelną warstwą elektroniczną, odgłosami natury, które pianista uchwycił podczas nagrań terenowych. Nastrojowe tematy i motywy muzyczne przeplatają się w różnych wariantach, stając się wyrytym w dźwiękach mottem muzycznym artysty. W swoim założeniu programowym Pianokrąg jest również wielkim hołdem złożonym miłości, idealnie wpisującym się i podsumowującym tegoroczną narrację cyklu. Koncert będzie jednocześnie zapowiedzią drugiego solowego albumu Bartka Wąsika o tym samym tytule.

 

 

Mecenasi Muzeum:
PGE Polska Grupa Energetyczna
ORLEN

 

___

Koordynacja: Karolina Wróblewska-Leśniak / Dział Projektów Kulturalnych

Foto: Faygiel