Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Pianokrąg

Autorski cykl Bartka Wąsika

„Pianokrąg” to cykl koncertów pianisty Bartka Wąsika w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie. Trzecia odsłona projektu jest kontynuacją dotychczasowych edycji tego projektu.

 
Klamrę tegorocznych, czterech koncertów, tworzy monumentalny cykl „Études for solo piano” („Etiudy fortepianowe”) amerykańskiego kompozytora Philipa Glassa, który w tym roku obchodzi 85. urodziny. Te kompozycje miały już okazję wybrzmieć w większości ważnych dla kultury miejsc na mapie świata, jak do tej pory, nie doczekały się w Polsce kompletnego wykonania. Teraz Warszawa dołączy do tego grona, gdyż Bartek Wąsik zaprezentuje dzieło Glassa w całości.
 
„Etiudy fortepianowe” powstawały w latach 1991–2012. Dzięki tej rozpiętości czasowej są świadkami rozwoju języka muzycznego Glassa. Składają się na dwie księgi, w każdej z nich zawiera się dziesięć kompozycji o bogatym i indywidualnym charakterze, w których pianista ma szansę pokazać nie tylko swoje możliwości techniczne, ale przede wszystkim dojrzałość i wrażliwość muzyczną, tak bardzo potrzebną do interpretacji dzieł amerykańskiego kompozytora.
 
„Etiudy fortepianowe” będą otwierać i zamykać tegoroczny „Pianokrąg” jako jego prolog i epilog, tworząc przestrzeń dla dwóch dodatkowych wydarzeń, których bohaterami będą Jóhann Jóhannsson (1969–2018), przedwcześnie zmarły islandzki kompozytor i Valentin Silvestrov z Ukrainy, którego miniatury fortepianowe są jak „wędrówka przez rozświetlony słońcem las”. Bartek Wąsik przygotował recital, będący hołdem dla wyjątkowego artysty, którym był Jóhannson. Podczas koncertu zabrzmią kompozycje z różnych okresów jego twórczości. Oszczędność środków w połączeniu z ogromną siłą przekazu, która drzemie w tej muzyce harmonijnie, wpisze się w klimat cyklu. Jest on zainspirowany przemówieniem noblowskim Olgi Tokarczuk: wykonawca jest nie tylko muzykiem, ale też „czułym narratorem”.
 
Koncert z muzyką Valentina Silvestrova ukaże sylwetkę ukraińskiego kompozytora, naszkicowaną m. in. jego „Bagatelami” i kompozycją „Der Bote („The Messenger”). Charakter tych miniatur idealnie wpisuje się w przestrzeń, w której one wybrzmią. Park Rzeźby otaczający pałac w Królikarni, otulina drzew, śpiew ptaków, rozpostarte nad słuchaczami letnie niebo z przesuwającymi się chmurami wzmocnią odbiór tej muzyki. 
 
W tym roku dla chętnych słuchaczy udostępniona będzie część przestrzeni Rotundy wewnątrz pałacu. Jak dawniej publiczność będzie mogła usiąść wokół fortepianu i słuchać muzyki wśród dzieł sztuki prezentowanych na wystawie CYRK.
 
Ubiegłoroczne edycje letnich recitali Bartka Wąsika zgromadziły rekordową liczbę odbiorców. Jego autorski projekt muzyczny oparty jest na pojęciu „kręgu”, co oznacza bycie blisko i wspólne, rytualne wręcz słuchanie recitalu. Tego typu działanie, angażujące publiczność w sposób aktywny, to budowanie demokratycznej wspólnoty oraz regeneracji sfery publicznej, w imię umiarkowania, wyciszenia i równowagi, za którą tak wszyscy tęsknimy.
 
Bartek Wąsik – pianista, kompozytor i aranżer, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, nagrody fonograficznej Fryderyk oraz Paszportu Polityki 2014. Jest współzałożycielem i członkiem Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik. Występował w Europie, Azji i obu Amerykach.
 

Program koncertów

29 maja / niedziela/ godz. 18:00
„Pianokrąg I”
Philip Glass / ÉTUDES I–X (BOOK I) / Bartek Wąsik – fortepian
wstęp wolny 
 
19 czerwca / niedziela / godz. 18:00
„Pianokrąg II”
Jóhann Jóhannsson / Orphée / Bartek Wąsik – fortepian
wstęp wolny 
 
10 lipca / niedziela / godz. 18:00
„Pianokrąg III”
Valentin Silvestrov / The Messenger / Bartek Wąsik – fortepian
wstęp wolny
 
7 sierpnia / niedziela / godz. 18:00 
„Pianokrąg IV”
Philip Glass / ÉTUDES XI–XX (BOOK II) / Bartek Wąsik – fortepian 
wstęp wolny
 

Organizatorzy

Muzeum Narodowe w Warszawie
Stowarzyszenie Kwadrofonik
 
Organizator Muzeum Narodowego w Warszawie:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 
Mecenas Muzeum Narodowego w Warszawie:
PKN Orlen
 
Współpraca:
Yamaha
Toinen Music