Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy czasowe

Pokaz rzeźb Jerzego Beresia

14-09-2018
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego ma przyjemność poinformować Państwa o zakupie rzeźby wybitnego polskiego artysty – rzeźbiarza i performera – Jerzego Beresia, p.t. Zwid piękny z 1963 roku. Dzieło znajdzie się w kolekcji rzeźby XX i XXI wieku, których magazyn studyjny zwiedzać można w trakcie comiesięcznych oprowadzań.
W związku z zakupem i włączeniem dzieła do kolekcji przygotowaliśmy dla Państwa specjalny pokaz rzeźb artysty z kolekcji Muzeum, oraz program spotkań i warsztatów. Szczegółowy program znajdą Państwo poniżej. 
 
 
Jerzy Bereś, 1964, dzięki uprzejmości Fundacji im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia
 
Jerzy Bereś (1930-2012) - jeden z ważniejszych rzeźbiarzy polskich XX wieku, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, m.in. uczeń profesora Xawerego Dunikowskiego, odznaczony złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Szczyt metody artystycznej Beresia przypada na okres totalitaryzmu w Polsce, jego prace zazwyczaj powstawały w kontekście politycznym. Rzeźba Zwid piękny wchodzi w skład serii Zwidów – konstrukcji, które stanowiły początek pełnej, oryginalnej wypowiedzi artysty, która znalazła przedłużenie w jego późniejszych rzeźbach. Zwid to mara, złudzenie. Rzeźba swoim kształtem przypomina jeźdźca: korpus z dużego pnia (na boku znak niebieską farbą), przez który pod kątem przeprowadzono gruby kołek wsparty końcem o ziemię, na przodzie zaś na dwóch nogach z rozszczepionego kołka, z tyłu pieńka zabezpieczający pionowy kołek; na przodzie powyżej nóg, na ich złączeniu leży wsparty na kołeczkach jakby wianek z kory i drzazg oplecionych sznurkiem. Jest to unikalny przykład łączenia w sztuce pierwotnych technik ciesielskich z nowymi tendencjami sztuki lat 60. XX wieku - assamablage'u, nowego realizmu i readymades (przedmioty gotowe). W drewnianych, ciesielskich konstrukcjach łączonych za pomocą kołów i stylizowanych na prasłowiańskie, ludowe przedmioty, krytycy sztuki dostrzegają odnowienie duchowej więzi pomiędzy twórcą i jego wytworem, magiczny totemiczny charakter, przeciwstawianie się zautomatyzowanej cywilizacji. Sam artysta używał określenia „zderzenia człowieka z przyrodą”. O rzeźbach Beresia pisano, że najlepiej byłoby je spotkać w szczerym polu, tak też często je fotografowano. Zwid piękny prezentowany był na wielu wystawach czasowych w Polsce i na świecie. 
Ewa Ziembińska
 
 
Program towarzyszący:
 
Rocznica urodzin Jerzego Beresia – 14.09.2018, godzina 18:00
Otwarcie pokazu prac Jerzego Beresia ze zbiorów Muzeum Rzeźby w Królikarni. Wystawa potrwa do 30.09.2018.
Spotkanie z doktorem Jerzym Hanuskiem i Bettiną Bereś na temat twórczości Jerzego Beresia.
wstęp wolny
 
We wrześniu na terenie Muzeum Rzeźby zostanie stworzona pracownia rzeźbiarska, w której każdy będzie mógł spróbować swoich sił, jako rzeźbiarz. Pierwszym, otwierającym pracownię, spotkaniem będzie wizyta w Magazynach Studyjnych.  W kolejnych dniach rozpoczną się działania rzeźbiarskie. Warsztaty poprowadzi artystka Olga Micińska. Pod jej opieką uczestnicy poznają tajniki rzeźbienia w drewnie i stworzą własne dzieła. Na zakończenie warsztatów 30 września o g.13.00 odbędzie się  pokaz prac uczestników w Parku Rzeźby w Królikarni. Warsztat przeznaczony jest dla osób dorosłych. 
Warsztat bezpłatny, liczba miejsc ograniczona,  obowiązują zapisy.
Zapisy i informacje : edukrolikarnia@mnw.art.pl
 
30.09.2018 g.12.00 projekcja filmu „Alfabet Polskiego Performance – Jerzy Bereś" (34'),  reżyseria Paweł Kamiński i Jan Świdziński. 
wstęp wolny
 
Wizyty w magazynach studyjnych rzeźby XX i XXI wieku
Podczas wizyt z oprowadzaniem publiczność ma możliwość z bliska zapoznać się z kolekcją muzeum oraz dowiedzieć się, w jaki sposób Zwid piękny wpisuje się w narrację kolekcji muzeum.
termin: ostatni czwartek miesiąca od lipca do listopada g.18.30
wstęp wolny
 
Najbliższe terminy:
 
Muzealne czwartki 
Cykl wykładów związanych z rzeźbą w drewnie, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Jerzego Beresia.
 
27.09.2018, 11. 00 
wykład Ewy Ziembińskiej o twórczości Jerzego  Beresia
 
04.10.2018, 11.00  
wykład Ewy Kozik o performansie
 
11.10.2018, 11.00
wykład Agnieszki Czubak o konserwacji drewna
 
18.10.2018, 11.00 
wykład Rity Twardziak o rzeźbie drewnianej 

 

 

kierownik projektu: Ewa Ziembińska

 

Zakup rzeźby Zwid piękny w ramach zadania „Kontynuacja rozbudowy kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie w 2018 roku”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.