Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy czasowe

Sezon letni w Królikarni – czasowe pracownie konserwatorskie

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni
27.06-4.07.2018
 
Na przełomie czerwca i lipca wystawy w salach ekspozycyjnych ustąpią miejsca czasowym pracowniom konserwatorskim. Prace konserwatorskie prowadzone przez studentów wydziału Konserwacji warszawskiej Akademii Sztuk pięknych dotyczyć będą dzieł Xawerego Dunikowskiego, szczególnie jego projektów rzeźb monumentalnych. Prace te zaprezentowane będą publiczności na wystawie zatytułowanej „POMNIK. Europa Środkowo – Wschodnia 1918 – 2018” którą otworzymy 11 listopada 2018 roku. Jednakże już przygotowania dzieł do wystawy realizowane będą niejako publicznie – pod okiem zwiedzających. W ten sposób Muzeum Rzeźby odsłoni przed gośćmi istotny element swojej misyjnej działalności, który zwykle odbywa się w ukryciu i nie jest widoczny dla zwiedzających. Przeniesienie działań konserwatorskich do sal wystawowych przypomni publiczności o zasadniczej roli, jaką w działalności muzeum mają jego zbiory, oraz zwróci uwagę na znaczenie i ciężar, w przypadku dzieł rzeźbiarskich także dosłowny ciężar, prac konserwatorskich.
 
W zaaranżowanych pracowniach pracować będą studenci w ramach dydaktycznych zajęć terenowych pod kierunkiem doświadczonych konserwatorów, profesora ASP Wiesława Procyka z Pracowni Konserwacji i Restauracji Rzeźby Kamiennej i Elementów Architektury, oraz związanego z Muzeum Narodowym pana Marcina Witkowskiego. 
 
Zapraszamy publiczność muzeum na serię spotkań w tymczasowych pracowniach konserwatorskich w Królikarni, podczas których  można będzie poznać tajniki pracy konserwatorów, zobaczyć ich pracę na żywo, oraz porozmawiać ze specjalistami. Seria informacji o technikach konserwatorskich pojawi się także na kanałach komunikacji Muzeum Rzeźby. To unikalna okazja poznania prac muzealnych od kuchni.
 
Dodatkowo zapraszamy także na zwiedzanie z przewodnikiem magazynów studyjnych Muzeum Rzeźby – kolekcji Xawerego Dunikowskiego, oraz kolekcji rzeźby XX i XXI wieku. 
 
 
Terminy spotkań i oprowadzań

 

27 lipca 2018, środa, w godzinach 17:00-18:00
zwiedzanie pracowni konserwatorskiej w pałacu (wstęp wolny)
 

27 lipca 2018, środa, godzina 18:30
zwiedzanie Magazynów Studyjnych Kolekcji Xawerego Dunikowskiego
(bilet wstępu 10 zł)

 

28 lipca 2018, czwartek, godzina 18:30

zwiedzanie Magazynów Studyjnych Kolekcji Rzeźby XX i XXI wieku

(bilet wstępu: 10 zł)

 

29 lipca 2018, piątek, w godzinach 17:00-18:00

zwiedzanie pracowni konserwatorskiej w pałacu (wstęp wolny)

 

1 lipca 2018, niedziela, godzina 12:00

zwiedzanie pracowni konserwatorskiej w pałacu (wstęp wolny)

 

3 lipca 2018, wtorek , w godzinach 17:00-18:00

zwiedzanie pracowni konserwatorskiej w pałacu (wstęp wolny) 

 

4 lipca 2018, środa, w godzinach 17:00-18:00

zwiedzanie pracowni konserwatorskiej w pałacu (wstęp wolny) 

 
 
Projekt realizowany we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.