Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Digitalizacja Kolekcji Augusta Zamoyskiego

02-02-2021
Królikarnia rozpoczyna właśnie prace nad planowaną digitalizacją rzeźb Augusta Zamoyskiego, które powróciły właśnie po wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przypominamy, że w 2019 roku Muzeum Narodowe w Warszawie zakupiło zupełnie wyjątkową kolekcję 93 dzieł tego artysty. 
 
Losy kolekcji rzeźbiarza odzwierciedlają jego burzliwą biografię: zbiór wielokrotnie zmieniał miejsce przechowywania i ekspozycji w związku z licznymi podróżami i przeprowadzkami artysty. Po śmierci Zamoyskiego z inicjatywy wdowy zostało utworzone prywatne, małe muzeum w Prieuré des Granges we francuskich Pirenejach: w zupełnym odosobnieniu, daleko od zabudowań mieszkalnych, wśród gęstych lasów. Druga część spuścizny po artyście była prezentowana nieopodal, w pocysterskim średniowiecznym klasztorze w Sylvanès. To właśnie stamtąd kolekcja została zakupiona i w marcu 2019 przywieziona do Warszawy.
 
Będziemy informować o kolejnych krokach naszego przedsięwzięcia. Fotografowanie rzeźb Zamoyskiego odbywa się w ramach kolejnego etapu digitalizacji zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie do cyfrowych zasobów poprzez ogólnodostępną platformę Cyfrowe MNW.