Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

CYRK

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni
13 maja – 2 października 2022
Program wydarzeń towarzyszących
 
 
NOC MUZEÓW
14 maja 2022 / sobota
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zapraszamy do zwiedzania Parku Rzeźby i wystawy „CYRK” oraz udziału w przygotowanych zajęciach. Muzeum będzie otwarte w godz. 17.00-22.00. 
Cyrk w Parku Rzeźby
18.00–22.00 
Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy w muzeum można żonglować albo chodzić na szczudłach, to tegoroczna Noc Muzeów w Królikarni udowodni, że jak najbardziej można! Gdy po zwiedzaniu ekspozycji poczujecie, że moglibyście wcielić się w role cyrkowców, zapraszamy do Parku Rzeźby przy Królikarni na animacje przygotowane przez artystów cyrkowych z Julinek Park. Poczujecie, jak muszą trudzić się młodzi adepci sztuki cyrkowej, ucząc się żonglerki, ekwilibrystyki, chodzenia na mini szczudłach, kręcenia talerzykami...
Oprowadzania po wystawie 
18.00, 19.00, 20.00, 20.30 i 21.00
Zapraszamy na wieczorne oprowadzania z przewodnikami po wystawie „CYRK”, w nieoczywisty sposób prezentującej niezwykły świat areny. Dzięki pracom artystów, takich jak m.in. Pablo Picasso, Fernand Léger i Alexander Calder zobaczymy, w jaki sposób woltyżerka, klaunada albo taniec na linie inspirowały artystów.
zbiórka przed wejściem na wystawę / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min


 

 
OPROWADZANIA KURATORSKIE
22 maja i 25 września 2022 / niedziela / 12.00
Spotkanie z Katarzyną Szydłowską-Schiller, kuratorką wystawy „CYRK”, która opowie o procesie tworzenia tej ekspozycji – inspiracjach, krystalizowaniu się koncepcji i kryteriach wyboru dzieł. Jakie problemy stały przed twórczynią ekspozycji, jakie problemy chciała poruszyć i na ile pierwotne założenia udało się zrealizować. 
zbiórka przed wejściem na wystawę / bilety w cenie 15 i 10 zł dostępne w kasie i online od 18 maja i 21 września / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min
Katarzyna Szydłowska-Schiller – historyczna sztuki, kustoszka w Zbiorach Sztuki Nowoczesnej MNW, związana z Muzeum Narodowym w Warszawie od 2013 roku. Absolwentka studiów kuratorskich w Royal College of Art w Londynie, studium kuratorskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

 
OPROWADZANIA NIEDZIELNE
29 maja / 12, 26 czerwca / 3, 17, 31 lipca / 14, 28 sierpnia / 11, 25 września
niedziele / 12.00 i 14.00
Zwiedzanie wystawy z przewodniczkami i przewodnikami z Działu Edukacji MNW
zbiórka przed wejściem na wystawę / bilety w cenie 15 i 10 zł dostępne w kasie i online od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 
WYKŁADY 
1 czerwca, 15 czerwca, 13 lipca, 17 sierpnia 2022 
środy / 18.00
Sala wykładowa (1 piętro pałacu) / wydarzenie transmitowane na Facebooku / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min
 
1 czerwca
Rozrywka i metafora. Motyw cyrku w sztuce XIX i XX wieku / Przemysław Głowacki
Wraz z rozwojem nowoczesnego społeczeństwa cyrk stawał się w XIX wieku coraz bardziej popularną rozrywką. Wzrosło również zainteresowanie tematem cyrku wśród artystów – barwne, dynamiczne sceny były doskonałym pretekstem do eksperymentów w malarstwie, rysunku i grafice. Wielu twórców skupiało się nie tylko na formalnej atrakcyjności przedstawień, arena cyrkowa urastała do rangi metaforycznej sceny życia, zyskując symboliczne znaczenie. Postaci akrobaty, linoskoczka, smutnego klauna interpretowane były jako zwierciadło zmagań człowieka ze swoim życiem.
wejściówki dostępne od 31 maja
Przemysław Głowacki – historyk sztuki i edukator muzealny, od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracuje z licznym instytucjami kultury m.in. Muzeum Narodowym w Warszawie i Zamkiem Królewskim w Warszawie. 
 
15 czerwca
Z gracją i lekkością zmieniają świat / Katarzyna Szumlas 
Wyjątkowość cyrku jako formy rozrywki polega na jego demokratycznym, ponadklasowym charakterze. Dzięki temu może pełnić rolę miejsca zmiany społecznej, wyrywając odbiorcę z tradycyjnych schematów zachowania. Podczas wykładu omówione zostaną najbardziej spektakularne przykłady przełamywania barier klasowych.
wejściówki dostępne od 14 czerwca
Katarzyna Szumlas – kierowniczka Działu Animacji i Projektów w Teatrze Rampa, producentka teatralna, filmowa. Koordynatorka projektu Inwazja Klaunów – festiwal klaunady. Produkowała spektakle cyrkowe, pracowała jako specjalistka ds. edukacji w Muzeum Warszawy. Współautorka przewodnika po stolicy „Warszawa. Slow Travel”. 
 
13 lipca
Z panopticum do muzeum. Ekspozycje osobliwości w drugiej połowie XIX wieku / Beata Górska-Szkop
Mikroskopy, telefony, egzotyczne zwierzęta, panoramy, figury woskowe, odlewy anatomiczne, miniaturowe księżniczki, atleci, „małe Azteki” – tego rodzaju „atrakcje” w XIX wieku spotykano na jarmarkach, ale i w przybytkach naukowych, w zwykłych cyrkach i w słynnym Barnum's American Museum. Warszawscy miłośnicy „sztuk łamanych i czarodziejskich” mieli do dyspozycji panoptikum Braci Macha, jarmark na Dynasach i igrzyska na placu Broni.
Podczas wykładu dowiemy się, co łączyło te gabinety osobliwości, menażerie, cyrk i muzea. Przyjrzymy się miejscom, które należą do ówczesnej kultury atrakcji i zobaczymy, w jaki sposób przedstawiano je w prasie, reklamach i literaturze.
wejściówki dostępne od 12 lipca
dr Beata Górska-Szkop – literaturoznawczyni, jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół związków literatury i kultury popularnej w drugiej połowie XIX wieku. Na co dzień zajmuje się popularyzacją sztuki, m.in, zajmuje się mediami społecznościowymi Muzeum Narodowego w Warszawie.
 
17 sierpnia
Cyrk? Nie ma się czego wstydzić. O cyrku nowym i dostępnym / Paulina Chodnicka 
Na przestrzeni ostatnich dekad zasadniczo zmieniło się postrzeganie cyrku i sztuki cyrkowej w Polsce. Podczas wykładu zostanie omówiona recepcja tej formy rozrywki w kontekście przemian ustrojowych i wzrostu świadomości społeczeństwa. Podejmiemy próbę charakterystyki pedagogiki cyrku – metody służącej rozwijaniu kompetencji kluczowych i sprawności fizycznej oraz zastanowimy się na czym polega koncepcja Nowego Cyrku.
wejściówki dostępne od 16 sierpnia
Paulina Chodnicka – managerka kultury i pedagożka cyrku i teatru, kierowniczka Odskoczni Studio. Współzałożycielka i członkini Ogólnopolskiej Sieci Pedagogiki Cyrku, od sześciu lat związana z Teatrem Polskim w Warszawie.

 
ROZMOWA
21 września / 18.00
Płonąca obręcz. O cyrku i zwierzętach / Ewa Zgrabczyńska, Paulina Chodnicka, moderacja: Katarzyna Szydłowska-Schiller
Osiemnastowieczny cyrk Charlesa Hughesa na koniec pokazu rezerwował specjalną atrakcję – polowanie na lista z udziałem dwudziestu czterech psów. W podobnym czasie paryski cyrk Astleya chlubił się końmi tańczącymi menueta. Czy te praktyki możemy zaliczyć do odległej i zamkniętej karty przeszłości? O spojrzeniu na arenę cyrkową z perspektywy praw zwierząt rozmawiać będzie kuratorka wystawy z dyrektorką poznańskiego ZOO Ewą Zgrabczyńską i pedagożką cyrku – Pauliną Chodnicką.
sala wykładowa (1 piętro pałacu) / wydarzenie transmitowane na Facebooku / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i online w dniu wydarzenia / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min
 
Paulina Chodnicka – managerka kultury i pedagożka cyrku i teatru, kierowniczka Odskoczni Studio. Współzałożycielka i członkini Ogólnopolskiej Sieci Pedagogiki Cyrku, od sześciu lat związana z Teatrem Polskim w Warszawie.
Katarzyna Szydłowska-Schiller – historyczna sztuki, kustoszka w Zbiorach Sztuki Nowoczesnej MNW, związana z Muzeum Narodowym w Warszawie od 2013 roku. Absolwentka studiów kuratorskich w Royal College of Art w Londynie, studium kuratorskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
dr Ewa Zgrabczyńska – absolwentka Wydziału Biologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorem publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących ochrony zwierząt oraz ekologii. Od 2015 dyrektorka Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. Aktywnie walczy o prawa zwierząt, zwalczając nielegalne hodowle i nieetyczne cyrki. 

 
WARSZTATY DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY 
11 czerwca, 10 września / soboty / 11.00
Czym to ja w życiu nie żongluję?
Nauka żonglerki wymaga cierpliwości, wytrwałości, precyzji, opanowania i pewności siebie. Cechy te przekładają się również na sposób radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi, a nauka i ćwiczenia żonglerki poprawiają synchronizację obu półkul mózgowych: lewej, odpowiedzialnej za myślenie analityczne oraz prawej, za myślenie kreatywne. Podczas warsztatów cyrkowych w Parku Rzeźby w Królikarni krok po kroku poprowadzimy uczestników przez początki żonglowania.
zbiórka przed wejściem do muzeum /  bilety 15 zł dostępne od 8 czerwca i 7 września w kasie i online / ok. 60 min
Odskocznia Studio – prowadzi warsztaty ruchowo-rozwojowe dla dorosłych i dzieci metodą pedagogiki cyrku. Rozwija ludzi i integruje zespoły. Poprawia koordynację, refleks, zdolność zapamiętywania i kompetencje społeczne. Przybliża to, co w cyrku najlepsze: radość, przekonanie o swoim potencjale i odwadze.
 
 
„ROZRYWKI WARSZAWSKIE” – SPACERY MIEJSKIE 
3, 24 czerwca, 9 września 2022 / piątek / 18.00
Cyrk był w dziewiętnastowiecznych miastach jedną z najbardziej egalitarnych form rozrywki. Nie był jednak formą jedyną. Podczas spacerów po Warszawie, prześledzimy ślady miejsc, w których mieszczanie sprzed dekad mogli odpocząć od trudów dnia pracy. Gdzie tańczono, oglądano filmy i spotykano się na rozmowy? Spacery poprowadzi Rita Twardziak.
wstęp wolny / ok. 90 min
 
3 czerwca
Zaczerpnąć świeżego powietrza na Mokotowie
Zaczynając spacer od parku w Królikarni i opowieści, jak niegdyś bawiono się przy mokotowskiej rezydencji, przejdziemy szlakiem okolicznych atrakcji na świeżym powietrzu i miejsc stworzonych dla tych, którzy wierzą, że w zdrowym ciele zdrowy duch! 
miejsce zbiórki: brama główna Parku Rzeźby w Królikarni
 
24 czerwca 
Miasto, które nigdy nie śpi… Nie tylko Nowy Jork
Mało kto wie, że na początku XX wieku, w miejscu w którym stoi dziś gmach MNW, znajdował się jeden z popularnych warszawskich parków rozrywki. Z Muzeum ruszymy szlakiem okolicznych „imprezowni”. Gdzie bawiono się za czasów stanisławowskich, gdzie podziewali się w PRL-u szczęśliwi posiadacze dewiz, dokąd w piątek podąża obecny warszawiak i czy miejsca te zawsze miejscem rozrywki były?
miejsce zbiórki: Dziedziniec Lorentza MNW / Aleje Jerozolimskie 3
 
9 września
Warszawskie rozrywki – widowiska, handel i rozpusta
W centrum Warszawy znajdowały się i znajdują „świątynie” handlu, sale widowisk, miejsca rozrywki, ponoć także tej „zakazanej”. Spacerując po znanych ulicach i placach ścisłego centrum z widokiem na Pałac Kultury i Nauki, postaramy się spojrzeć na nie w niekonwencjonalny sposób, w  poszukiwaniu śladów przeszłej rozrywki warszawiaków.
miejsce zbiórki: Dziedziniec Lorentza MNW
Rita Twardziak – historyczka sztuki, nauczycielka, popularyzatorka wiedzy o sztuce. Związana z Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Badawczo zajmuje się historią rzeźby i mediów przestrzennych oraz sztuką i architekturą średniowiecza.


 
WARSZTATY DLA RODZIN
2 lipca, 27 sierpnia / niedziele / 11.00
Sto pociech na sobotę!
Zapraszamy całe rodziny na zajęcia z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, z użyciem przeróżnych rekwizytów cyrkowych. Będą to piłki, maczugi, talerze, chustki, diabolo, szczudła. Na zajęciach wzmocnisz więź z dzieckiem, wspomożesz jego rozwój i przybliżysz mu świat cyrku bez zwierząt. Warsztaty prowadzą edukatorzy Odskoczni Studio.
zbiórka przed wejściem na wystawę / bilety 15 zł (opiekun), 15 zł (dziecko) i 5 zł (kolejne dziecko) dostępne w kasie i online od 29 czerwca i 24 sierpnia / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
 
POKAZY CYRKOWE 
23 lipca i 13 sierpnia / sobota / 12.00 
W jaki sposób ludzkim ciałem można na przykład wyrazić dzieło malarskie? Podczas krótkich widowisk artyści cyrkowi nawiązywać będą do prac zaprezentowanych na wystawie. W dwa sobotnie południa przestrzeń Królikarni stanie się miejscem niezwykłych cyrkowych pokazów. 
Park Rzeźby w Królikarni / wstęp wolny / ok. 30 min 
 

 

 
OPROWADZANIE W PJM
24 września / sobota / 16.00
Cyrk – spektakl twórczych możliwości / oprowadzanie w Polskim Języku Migowym (PJM) / Marek Lasecki
Wizyta w cyrku to czas przeżywania ogromnych, często skrajnych emocji. Radość miesza się z obawą, odczuwa się wzruszenie i podziw. Magicy, akrobaci i klauni udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych. Na arenie wszystko zdaje się przeczyć prawom logiki, fizyki i ustalonym normom społecznym.
zbiórka przed wejściem na wystawę / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i online od 21 września / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
 
OPROWADZANIA Z AUDIODESKRYPCJĄ
14 lipca / czwartek / 18.00 
Pod kopułą namiotu / oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością wzroku
Na arenie cyrkowej dzieją się sceny zaskakujące i zapierające dech w piersiach. Cyrkowcy jawią się nam jako ludzie, którzy nie podlegają żadnym ograniczeniom, a swoimi talentami budzą podziw zgromadzonej publiczności. Cyrk jednak to także mikrokosmos, zamknięty świat starannie wyreżyserowanych pozorów. To również źródło inspiracji dla artystów różnych epok. Co pod warstwą makijażu artystów i w cieniu cyrkowych reflektorów dostrzegali malarze, rzeźbiarze i plakaciści?
zbiórka przed wejściem na wystawę / wstęp wolny / zapisy od 21 czerwca (edukacja@mnw.art.pl lub telefonicznie + 48 22 629 50 60) / ok. 75 min / liczba miejsc ograniczona


 

 
OPROWADZANIA PRZEWODNICKIE
Zapraszamy grupy i gości indywidulanych do zwiedzania wystawy z naszymi przewodniczkami i przewodnikami. Terminy i godziny dostosujemy do potrzeb zamawiających.
koszt: 200 zł plus 10 zł od uczestnika
 
OPROWADZANIA RODZINNE 
Wizyta w muzeum może być nie tylko okazją do poznania dzieł, ale także świetną zabawą w rodzinnym gronie! Zapraszamy rodziny z dziećmi do poznawania wystawy „CYRK”. Podczas oprowadzania z przewodnikami sposób opowieści o ekspozycji dostosowany zostanie do możliwości młodszych odbiorców sztuki. Terminy i godziny dopasujemy do potrzeb zamawiających.
koszt: 200 zł plus 10 zł od uczestnika
Rezerwacja oprowadzania i lekcji muzealnych pod numerami telefonów: +48 667 774 275 lub 22 621 10 31 wew. 246 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–15.00) oraz mailowo: edukacja@mnw.art.pl
 
LEKCJE TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE
„Ale cyrk!”
Cyrk to fantastyczny i olśniewający spektakl z udziałem klaunów, akrobatów i woltyżerów. To pełne magii i cudów przedstawienie, pobudzało wyobraźnię twórców różnych epok. Ale co właściwie tak pociągało artystów w cyrku? Zapraszamy na lekcje muzealne dla wszystkich poziomów nauczania towarzyszące wystawie. Terminy i godziny dostosujemy do potrzeb zamawiających. 
Rezerwacja lekcji muzealnych pod numerami telefonów: +48 667 774 275 lub 22 621 10 31 wew. 246 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–15.00) oraz mailowo: edukacja@mnw.art.pl
 

 
Bilety i bezpłatne wejściówki na wydarzenia stacjonarne można nabyć za pośrednictwem strony bilety.mnw.art.pl oraz w kasie Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni.
 
Koordynacja programu wydarzeń towarzyszących: Paweł Bień / Dział Edukacji MNW