Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Urszula Broll. Atman znaczy Oddech

 
 
Program wydarzeń towarzyszących wystawie Urszula Broll. Atman znaczy Oddech
 

 

SPOTKANIA I WYKŁADY
 
1 sierpnia 2020 / sobota / 12.00
O Urszuli Broll/ Oprowadzanie on-line Janiny Hobgarskiej po wystawie 
Zapraszamy na spotkanie on-line z Janiną Hobgarską na wystawie „Urszula Broll. Atman znaczy oddech”. Będzie to okazja do wysłuchania opowieści o artystce i jej twórczości. Janina Hobgarska jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyższego Studium Fotografii w Warszawie. Przez 30 lat prowadziła jeleniogórskie Biuro Wystaw Artystycznych. Jest kuratorką wystaw i propagatorką sztuki współczesnej. W roku 2014 została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Mieszka i pracuje w Jeleniej Górze. Była wieloletnią przyjaciółką Urszuli Broll.
 
Film zostanie opublikowany na profilu Królikarni na Facebooku oraz na stronie internetowej Muzeum Rzeźby w Królikarni. 
 
 
27 sierpnia 2020 / czwartek / 18.00
Wpatrując się w obraz / Jerzy Strączyński / on-line
Medytacja i kontemplowanie sztuki są sobie bardzo bliskie – pomagają odnaleźć wewnętrzną harmonię i spokój oraz sprzyjają przekraczaniu granic własnego poznania i postrzegania świata. Wystawa Urszuli Broll, uważanej za matkę polskiego buddzymu, jest wyjątkowym zaproszeniem do medytacyjnego odbioru sztuki.
 
Film zostanie opublikowany na profilu Królikarni na Facebooku oraz na stronie internetowej Muzeum Rzeźby w Królikarni. 
 
24 września / czwartek / 18.00 
ST–53 i Oneiron, czyli dzieje śląskiej neoawangardy / Joanna Szeligowska-Farquhar / wykład na żywo lub streaming

Śląskie środowisko twórcze działające w czasach PRL-u jest nadal stosunkowo słabo rozpoznane w kontekście historii powojennej sztuki polskiej. Zarówno powstała w latach 50. XX wieku grupa ST–53, zainicjowana przez młodych katowickich artystów, jak i działająca dwadzieścia lat później w pracowni Urszuli Broll i Andrzeja Urbanowicza grupa Oneiron, są zjawiskami jedynie pozornie znanymi i docenianymi. Odkrywanie historii neoawangardowych artystów śląskich jest swoistą polemiką z powszechnym postrzeganiem Śląska jako regionu zakonserwowanego w tradycji i omijanego przez ducha awangardy. Jest również próbą odpowiedzi na pytanie o znaczenie tych wydarzeń dla rozwoju powojennej sztuki polskiej oraz ich wpływ na indywidualny rozwój jej uczestników.

 


 

Yoga w Krolikarni – otwarte zajęcia w plenerze
W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Urszula Broll. Atman znaczy Oddech pod hasłem jej twórczości Sztuka jako joga zapraszamy na otwarte zajęcia jogi w co drugą niedzielę czerwca, lipca i sierpnia o 10.00 na trawnik przed pałacem. Pierwsze zajęcia odbędą się 28 czerwca 2020. 
 

 

WARSZTATY RODZINNE
 
19 lipca 2020 / niedziela / 12.00
Okiem artysty
Podczas warsztatów spróbujemy spojrzeć na świat oczami Urszuli Broll. Zobaczymy co ją interesowało, jak przez lata zmieniał się sposób jej patrzenia na świat, a na koniec stworzymy własne narzędzia, które sprawią, że popatrzymy na świat zupełnie inaczej niż dotychczas.
 
9 sierpnia 2020 / niedziela / 12.00
Kolorowe myśli
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat / na żywo
Inspiracją dla artysty może być otaczający go świat, ale także jego przeżycia i emocje. Podczas warsztatów przyjrzymy się, co inspirowało twórczość Urszuli Broll, a podczas części warsztatowej stworzymy własne dzieła. Jedynym ograniczeniem będzie nasza wyobraźnia.
 
Zapisy
+48 22 629 50 60, +48 22 621 10 31 wew. 246
Rezerwacja czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30–15.00.
Cena biletów: osoba dorosła – 15 zł, dziecko – 15 zł, każde kolejne dziecko – 5 zł.
 

 

NIEDZIELNE OPROWADZANIA PO WYSTAWIE 

(w grupach do 10 osób)

 
26 lipca / 12.00 i 13.00
30 sierpnia / 12.00 i 13.00
20 września/ 12.00 i 13.00
27 września / 12.00 i 13.00
 
OPROWADZANIE W JĘZYKU ANGIELSKIM
26 września / sobota / 12.00

 

KONCERTY
 
Pianokrąg / Koncerty Bartka Wąsika
 
28 czerwca 2020 / niedziela  / 18.00
Max Richter – Written on the Sky
 
19 lipca 2020 / niedziela  / 18.00
Radiohead – Everything in Its Right Place
 
16 sierpnia 2020 / niedziela / 18.00
Philip Glass – Glassworks
 
13 września 2020 / niedziela / 18.00
Bartek Wąsik – Pianokrąg
 

 

LEKCJE MUZEALNE NA WYSTAWIE / wrzesień 2020
 
Mój świat odnaleziony / klasy 4–8
Urszula Broll była artystką niezależną. Podczas zajęć prześledzimy jej artystyczną drogę, postaramy się odkryć co było dla niej inspiracją i gdzie odnalazła swoje miejsce. Następnie, w części warsztatowej, porozmawiamy o różnych sposobach widzenia i patrzenia oraz stworzymy prace przedstawiające nasze własne światy.
 
Sztuka znaczy wolność / szkoły ponadpodstawowe
W Polsce w czasach komunizmu artyści poszukiwali w sztuce strefy wolności i swobody twórczej, ciągle jednak ograniczanej i kontrolowanej przez aparat państwowy. W obliczu wprowadzenia doktryny realizmu socjalistycznego artyści awangardowi musieli dostosować się do nowej rzeczywistości lub poszukać alternatywnej drogi twórczej, dającej im namiastkę wolności. W ramach zajęć, korzystając z przykładu twórczości Urszuli Broll, poznamy współczesne grupy artystyczne i tematy malarskich czasów odwilży. Spróbujemy dokonać diagnozy relacji między władzą a artystami, nieustannie walczących o wolność sztuki. Lekcja pomoże także młodzieży w patrzeniu na tzw. sztukę zaangażowaną, wskaże mechanizmy łączące politykę i kulturę.