Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Cykl spacerów śladami warszawskich pomników

29-08-2018
W związku z zaplanowaną na listopad wystawą „Pomnik. Europa Środkowa 19181-2018” Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni zaprasza na serię spacerów po Warszawie, śladami znaczących jej historię i współczesność pomników. Spacery z przewodnikiem odbywały się będą od września do końca listopada 2018 roku, przedstawiając różne aspekty i historie warszawskich monumentów. 
 
Pomniki są obecne w kulturze europejskiej od czasów greckiej i rzymskiej starożytności – zarówno te figuratywne, w formie posągu, popiersia, grupy rzeźbiarskiej czy pomnika konnego, jak i te architektoniczne, w formie łuków, obelisków i bram. Choć idea monumentalnego upamiętniania postaci i wydarzeń historycznych może współcześnie wydawać się anachroniczna, a forma tych przedstawień niejednokrotnie nieadekwatna do ich treści, pomniki dawno nie były tematem tak aktualnym jak dziś. Historia i jej upamiętnienia okazują się ważnym elementem najnowszych sporów ideologicznych. Mnożą się postulaty niszczenia, zmieniania i stawiania nowych pomników. Potrzeba wzniosłości okazuje się być nadal niezwykle silnym imperatywem działań jednostek i całych społeczeństw. Czasem prowadzi to do powstania dzieł wybitnych, częściej jednak pomnik zmienia się w swoją własną karykaturę.
 
Spacery poprowadzi varsavianistka i przewodniczka - Hanka Warszawianka, czyli Hanna Dzielińska.
 
Otwarcie wystawy 11 listopada 2018
 
Terminy i tematy oprowadzań we wrześniu
 
 
1 września / Sobota / godz. 16.00
 
Użyteczny i monumentalny zarazem – taki pomnik chciano wystawić marszałkowi Piłsudskiego. Przechodzące przez trzy dzielnice upamiętnienie nie doczekało się realizacji w całości, ale pewne jego elementy to dziś możemy oglądać w architekturze Warszawy. Jakie? Zapraszamy na niedzielny spacer.
 
Miejsce spotkania: Plac Na Rozdrożu, przed Min. Sprawiedliwości
 
 
 
8 września / Sobota / godz.12.00
Proca Dawida
 
Dawniej szkoły, szpitale, teatry, dziś – bezosobowe upamiętnienia na murach. Jak miasto, które w chwili wybuchu II wojny światowej było drugim największym skupiskiem Żydów na świecie, przypomina o swoich dawnych mieszkańcach? Sprawdzimy to podczas sobotniego spaceru.
Jaki wkład w rzeźbiarską panoramę miasta mieli żydowscy rzeźbiarze 
 
Miejsce spotkania: ul. Prosta 51 (róg z Wronią) 
 
12 września / Środa / godz.17.30
Bohaterowie bez pomnika
 
Powstańcza walka trwała 63 dni, boje o pomnik – wiele lat. Jak przebiegały? Do jakich forteli uciekali się artyści, chcący przypomnieć o tragicznych wydarzeniach sierpnia i września 1944? Sprawdzimy to podczas wieczornego spaceru.
 
Miejsce spotkania: plac Małachowskiego, przed Zachętą
 
16 września / Niedziela / godz. 12.00
Miasto, które przeżyło własną śmierć
 
Trwała ruina czy może dzielnica w kolorze krwawiącej rany? Jak stołeczni artyści i architekci najchętniej traktowali temat wojny i zagłady miasta? Przekonamy się o tym podczas niedzielnego spaceru.
 
Miejsce spotkania: ul. Pawia róg al. Jana Pawła II
 
 
Wstęp na wszystkie spacery jest wolny. Prosimy o zabranie biletu komunikacji miejskiej.
 
Projekt "Pomniki. Europa Środkowa i Środkowowschodnia 1918-2018"  dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.