Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Cykl spacerów śladami warszawskich pomników

29-08-2018
W związku z zaplanowaną na listopad wystawą „Pomnik. Europa Środkowa 1918-2018” Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni zaprasza na serię spacerów po Warszawie, śladami znaczących jej historię i współczesność pomników. Spacery z przewodnikiem odbywały się będą od września do końca listopada 2018 roku, przedstawiając różne aspekty i historie warszawskich monumentów. 
 
Pomniki są obecne w kulturze europejskiej od czasów greckiej i rzymskiej starożytności – zarówno te figuratywne, w formie posągu, popiersia, grupy rzeźbiarskiej czy pomnika konnego, jak i te architektoniczne, w formie łuków, obelisków i bram. Choć idea monumentalnego upamiętniania postaci i wydarzeń historycznych może współcześnie wydawać się anachroniczna, a forma tych przedstawień niejednokrotnie nieadekwatna do ich treści, pomniki dawno nie były tematem tak aktualnym jak dziś. Historia i jej upamiętnienia okazują się ważnym elementem najnowszych sporów ideologicznych. Mnożą się postulaty niszczenia, zmieniania i stawiania nowych pomników. Potrzeba wzniosłości okazuje się być nadal niezwykle silnym imperatywem działań jednostek i całych społeczeństw. Czasem prowadzi to do powstania dzieł wybitnych, częściej jednak pomnik zmienia się w swoją własną karykaturę.
 
Spacery poprowadzi varsavianistka i przewodniczka - Hanka Warszawianka, czyli Hanna Dzielińska.
 
Otwarcie wystawy 16 grudnia 2018
 
Terminy i tematy oprowadzań we wrześniu
 
 
1 września / Sobota / godz. 16.00
 
Użyteczny i monumentalny zarazem – taki pomnik chciano wystawić marszałkowi Piłsudskiego. Przechodzące przez trzy dzielnice upamiętnienie nie doczekało się realizacji w całości, ale pewne jego elementy to dziś możemy oglądać w architekturze Warszawy. Jakie? Zapraszamy na niedzielny spacer.
 
Miejsce spotkania: Plac Na Rozdrożu, przed Min. Sprawiedliwości
 
 
 
8 września / Sobota / godz.12.00
Proca Dawida
 
Dawniej szkoły, szpitale, teatry, dziś – bezosobowe upamiętnienia na murach. Jak miasto, które w chwili wybuchu II wojny światowej było drugim największym skupiskiem Żydów na świecie, przypomina o swoich dawnych mieszkańcach? Sprawdzimy to podczas sobotniego spaceru.
Jaki wkład w rzeźbiarską panoramę miasta mieli żydowscy rzeźbiarze 
 
Miejsce spotkania: ul. Prosta 51 (róg z Wronią) 
 
12 września / Środa / godz.17.30
Bohaterowie bez pomnika
 
Powstańcza walka trwała 63 dni, boje o pomnik – wiele lat. Jak przebiegały? Do jakich forteli uciekali się artyści, chcący przypomnieć o tragicznych wydarzeniach sierpnia i września 1944? Sprawdzimy to podczas wieczornego spaceru.
 
Miejsce spotkania: plac Małachowskiego, przed Zachętą
 
16 września / Niedziela / godz. 12.00
Miasto, które przeżyło własną śmierć
 
Trwała ruina czy może dzielnica w kolorze krwawiącej rany? Jak stołeczni artyści i architekci najchętniej traktowali temat wojny i zagłady miasta? Przekonamy się o tym podczas niedzielnego spaceru.
 
Miejsce spotkania: ul. Pawia róg al. Jana Pawła II
 
6 października / Sobota / godz. 11.00
Kapitalizm z ludzką twarzą (Pomniki w III RP)
 
Jak zmieniła się tematyka warszawskich pomników po 1989 roku? Których upamiętnień trudno się doszukać w świadomości mieszkańców, choć zajmują one całkiem pokaźny obszar? Kto wszedł w rolę mecenasa, a kto cichaczem się z niej wycofał? Sprawdzimy to podczas sobotniego spaceru.
Miejsce spotkania: przed GUS (róg al. Niepodległości i Wawelskiej)
 
13 października / Sobota / godz. 11.00 
Pomniki wolności
 
Buntownicy, rebelianci czy zmęczeni przymusem obywatele? Jak walka o wolność osobistą zakończyła się dla jej największych orędowników i ilu z nich doczekało się upamiętnienia w przestrzeni miejskiej? Sprawdzimy to podczas sobotniego spaceru. Prosimy o zabranie dwóch biletów autobusowych.
Miejsce spotkania: ul. Gagarina róg Iwickiej (po stronie południowej)
 
20 października / Sobota / godz. 11.00 
Niedokończona podróż
 
Wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku odcisnęły piętno również na przestrzeni miejskiej. Jakie propozycje składali artyści, jakie potrzeby wyrażały rodziny ofiar katastrofy? Losy smoleńskich upamiętnień prześledzimy podczas sobotniego spaceru. Prosimy o zabranie biletu autobusowego.
Miejsce spotkania: przed fontanną przy kinie Muranów
 
27 października / Sobota / godz. 11.00 
Co było a niej jest… (pomniki zdeklasowane)
 
Dawniej hołubione, dziś zapomniane albo zdemontowane. Jakie pomnik zniknęły z ulic Warszawy po przemianach ustrojowych 1989 roku i za którymi z nich wylano najwięcej łez? Przekonamy się podczas sobotniego spaceru. Prosimy o zabranie biletu autobusowego.
Miejsce spotkania: przed cerkwią od strony wyjścia z metra
Prosimy o zabranie dwóch biletów autobusowych.
 
10 listopada / Sobota / godz. 11.00 
Moc, niemoc, przemoc - Pałac Kultury i Nauki i jego otoczenie 
 
Symbol sowieckiej dominacji czy zasymilowany symbol Warszawy – jaka jest rola Pałacu Kultury i Nauki w życiu mieszkańców miasta i jak to się dzieje, że okoliczna prowizorka tak świetnie się trzyma? Przekonamy się podczas sobotniego spaceru.
Miejsce spotkania: przed Kinoteką
 
17 listopada / Sobota / godz.11.00 
Czego nie widać - niezrealizowane projekty 1918-2018
 
Łuk Zwycięstwa, pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku, pomnik hymnu narodowego – to ledwie garstka pomnikowych pomysłów, które nie doczekały się realizacji. Czego jeszcze nie zobaczymy na ulicach Warszawy, choć wielu uważa, że upamiętnienie im się należy? Porozmawiamy o tym podczas sobotniego spaceru. Prosimy o zabranie biletu autobusowego.
Miejsce spotkanie: wyjście z tunelu stacji metra Stadion na pl. Sokolą
 
 
 
Wstęp na wszystkie spacery jest wolny. Prosimy o zabranie biletu komunikacji miejskiej.
 
Projekt "Pomniki. Europa Środkowa i Środkowowschodnia 1918-2018"  dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.