Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

SŁUCHY – KONCERTY DO ZWIEDZANIA / In My Own Wave

2019-10-13 / 19:00
godz. 19:00 
Wydarzenie z cyklu SŁUCHY – KONCERTY DO ZWIEDZANIA / EDYCJA 3
 
Wysłuchanie, wytrwanie i przekazanie to słowa klucze do tegorocznej edycji Słuchów. Niewidoczne gołym okiem detale koncertów i performansów muzycznych mogą stać się głównym komponentem muzycznych wydarzeń.
 
Nieodzownym towarzyszem muzyka i twórcy w jego zawodzie jest czas. Czas który jest dany odbiorcy – do zapoznania się z dziełem – który choć zazwyczaj ulotny i jednorazowy podczas koncertów – w tym roku, dzięki dźwiękowej instalacji Michała Libery będzie nam dany na dłużej a nawet umożliwi kilkakrotne zapoznanie się z dziełem.  Czas przekazania - najważniejsza chwila decydująca o kształcie dźwięku i ostatecznej wizji utworu – to czas gestu, przełożenia idei muzycznych na ciało za pomocą ruchu, często mikroskopijnego, nieuchwytnego, niezauważalnego, bo przykrytego już rodzącym się dźwiękiem. A jednak najważniejsza – bo budująca relację człowiek – instrument. I zapewne najmniej dostrzegalny – a dla muzyka zawsze obecny – czas wyczekiwania na występ. W fazie przygotowań utworu – zawsze za krótki, nie w pełni wykorzystany a  w fazie oczekiwania przed sceną – zawsze dłużący się, niepotrzebny, jest chwila wyciętą z życia, zastygnięciem w fazie poczwarki, przed rozpostarciem artystycznych skrzydeł.
 
In My Own Wave
 
projekcja wideo: Katarzyna Korzeniecka
dźwięk/elektronika: Jacek Sienkiewicz
reżyseria dźwięku: Tomek Klimkiewicz
 
Hipnotyzujące ruchome obrazy Katarzyny Korzenieckiej zainspirowane ebru - kilkusetletnią techniką zdobienia papieru w połączeniu z medytacyjną muzyką Jacka Sienkiewicza zapraszają do synestetycznej podróży w przestrzeń audiowizualną. 
 
Współpraca cenionej artystki wizualnej z gwiazdorem polskiej sceny muzyki elektronicznej rozpoczęła się w roku 2018 instalacją w galerii Pola Magnetyczne oraz wydaniem 3 płyt Jacka Sienkiewicza zaopatrzonych w okładki ręcznie zaprojektowane, a w limitowanej edycji nawet wykonane, przez Katarzynę Korzeniecka.
 
Pierwsza IMOW to kompilacja osobistych kontemplacyjnych kompozycji, druga BTWN (cyfrowy download) – to ambientowe utwory powstałe na bazie zarchiwizowanych podczas produkcji muzycznej błędów i sygnałów emitowanych w wyniku awarii sprzętu lub oprogramowania, trzeci album – Drogi – został wydany na płycie CD i stanowi swego rodzaju hommage dla Bohdana Mazurka, zaangażowanego w Studio Eksperymentalnego Radia klasyka muzyki elektronicznej. Okładki Korzenieckiej powstały w technice tak zwanego marmurkowania, czyli odbijania na papierze wzorów utworzonych przez farby wylewane i mieszane na powierzchni wody. Proces ten zarejestrowany kamerą wideo tworzy niezwykle atrakcyjne obrazy przywodzące na myśl psychodeliczną sztukę hippisów z lat 70., action painting Jacksona Pollocka, informel Tadeusza Kantora, ale także mikroskopowe obrazy żywych tkanek, czy ilustrujące teorie o początkach życia wizualizacje pierwotnej zupy.  
 
Instalacja w Polach Magnetycznych pokazała jak znakomicie obrazy te dopełniają się z muzyką Sienkiewicza. Podczas performansu w Królikarni po raz pierwszy zarówno dźwięk, jak i obraz będą generowane na żywo. Do wytworzenia fali dźwięków posłużą komputery, syntezatory i głośniki. Na ekranie zobaczymy zbliżenie wodnej fali modyfikowanej przy pomocy wiader, kuwet, pędzelków i szkatułek oraz pigmentów i innych tajemniczych substancji.
 
Katarzyna Korzeniecka (ur. 1976) – artystka wizualna. Mieszka i pracuje w Warszawie. Dyplom w pracowni Leona Tarasewicza na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2000). Od lat szuka inspiracji w tradycyjnych technikach rzemieślniczych i fotografii analogowej tworząc aranżacje przestrzenne, wideo oraz prace na papierze. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach, m.in. w galerii Pola Magnetyczne w Warszawie. 
 
Jacek Sienkiewicz (ur. 1976) – jeden z pionierów i najważniejszych postaci polskiej sceny elektronicznej. Zaczynając od wczesnych brzmień acid i rave, a w ostatnich latach skłaniając się ku zaawansowanym, dźwiękowym eksperymentom, jest autorem kilku albumów i ponad 50 winylowych singli, których zawartość rozpięta jest pomiędzy typowo imprezowymi techno produkcjami, a abstrakcyjnymi ambientowymi impresjami. Zawsze kroczący swoją drogą, rozwija swoje unikalne, charakterystyczne brzmienie poza dominującymi trendami. Od 1999 roku prowadzi wytwórnię Recognition, za pośrednictwem której odkrywa nowe postaci sceny muzycznej. 
 
Projekt dofinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa

Poleć znajomemu Dodaj do mojego kalendarza google

Pozostałe wydarzenia miesiąca

Królikarnia
2019-10-06 / 12:00

SPOTKANIE LITERACKO–ARTYSTYCZNE / Jak Pampirolo wygrał z ekranami

godz. 12:00  Spotkanie literacko–artystyczne dla dzieci wraz z rodzicami wokół książki Jak Pampirolo wygrał z ekranami Letitii Durand i Edyty-Laury Rostkowskiej...
Królikarnia
2019-10-13 / 19:00

SŁUCHY – KONCERTY DO ZWIEDZANIA / In My Own Wave

godz. 19:00  Wydarzenie z cyklu SŁUCHY – KONCERTY DO ZWIEDZANIA / EDYCJA 3   Wysłuchanie, wytrwanie i przekazanie to słowa klucze do tegorocznej edycji...
Królikarnia
2019-10-19 / 12:00 - 2019-10-27 / 23:55

SŁUCHY – KONCERTY DO ZWIEDZANIA / Systematyka organizmów cudzożywnych (zarys)

godz. 12.00–24.00  Wydarzenie z cyklu SŁUCHY – KONCERTY DO ZWIEDZANIA / EDYCJA 3 Systematyka organizmów cudzożywnych (zarys) - wypełniająca...
Królikarnia
2019-10-24 / 12:00

MUZEALNY CZWARTEK / Wizyta w Magazynie Studyjnym XX i XXI wieku

godz. 12:00     Zapraszamy na odkrywanie skarbów, jakie kryją Magazyny Studyjne XXI i XXI wieku w Muzeum Rzeźby W Królikarni. Nie jest to wystawa, ale tak...