Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Przegląd filmów Karoliny Breguły - Noc Muzeów w Królikarni

2018-05-19 / 19:00 - 2018-05-20 / 02:00
Tegoroczna Noc Muzeów w Królikarni toczyć się będzie wokół wystawy Karoliny Breguły 廣場 (Skwer). Od godziny 19 do 2 w nocy zapraszamy na nocne zwiedzanie tej filmowej wystawy. 
 
Od godziny 21 do 2 w nocy zapraszamy na plenerowe pokazy wcześniejszych prac filmowych Karoliny Breguły. Obejrzymy m.in. „Biuro budowy pomnika”, „Wieżę”, „Obrazę” oraz „Zupę”.
 
"Karolina Breguła. 廣場 (Skwer)"
Wystawa dostępna będzie od 19 do 2 w nocy. Wstęp w grupach, co 12 minut.
 
Monumenty i przestrzeń publiczna odzwierciedlają pamięć zbiorową społeczności. Gdy schowana w zaroślach na skwerze rzeźba przypomina o swojej obecności, przed mieszkańcami miasta staje widmo konfrontacji przeszłością. Indywidualne doświadczenia są różne, ale wspólny okazuje się strach przed tym, co wyparte.
廣場 (Skwer) Karoliny Breguły to pełnometrażowa, filmowa opowieść, na wystawie w Królikarni rozpisana na dziewięć zsynchronizowanych projekcji wideo, które tworzą nielinearną kompozycję. 
 
Zdjęcia zrealizowano w Polsce i w Tajwanie. Producentem filmu jest galeria z 海馬 迴 光 畫 館 (Fotoaura Institute of Photography), głosu rzeźbie użyczyła Manami Kakudo.  Autorem plakatu jest Jhen-fa Yan, słynny 65-letni tajwański mistrz malowanych plakatów filmowych.
 
Przegląd filmów Karoliny Breguły
19 maja 2018, godzina 21
 
Program przeglądu
21:00 - BIURO BUDOWY POMNIKA
22:20 - WIEŻA 
23:35 - ZUPA
24:00 - OBRAZA
00:25 - FIRE-FOLLOWERS
 
 
Filmy wchodzące w skład przeglądu
 
BIURO BUDOWY POMNIKA
2016 / film / 70’11”
Biuro budowy pomnika opowiada historię ludzi pochodzących z miasta, które przestało istnieć. Zmuszeni do przeprowadzki bohaterowie nieporadnie próbują odnaleźć się w nowej sytuacji poprzez kreowanie własnych zasad rządzących rzeczywistością, opierających się na rutynie i powtarzalności specyficznych gestów. Ich czas wypełnia poszukiwanie czegoś, co mogłoby określić i zdefiniować ich tożsamość. Wśród nich jest sprzedawczyni biletów, która zaniedbuje swoje obowiązki zawodowe i życie osobiste, bez reszty oddając się nietypowej pasji, jaką jest zbieranie zębów. Z czasem kolekcjonerka uświadamia sobie, że jej zbiory to symboliczny kapitał, którym, jak za pomocą tytułowego pomnika, można sterować emocjami innych ludzi. Nieznaczna na początku kolekcja staje się więc potencjalnym narzędziem władzy. Poprzez metaforyczne odwołanie do zbiorów muzealnych Breguła wskazuje na rolę dziedzictwa w życiu wspólnoty i w podtrzymywaniu spójnej tożsamości grupy, a także wraca do pytania o wykorzystanie muzeum jako instrumentu władzy. Biuro budowy pomnika kieruje również naszą uwagę na sytuację ludzi zawieszonych w nie-miejscach – wrzuconych w nomadyczny tryb życia, zmuszonych do poszukiwania nowej przestrzeni życiowej i budowania od nowa relacji z otoczeniem. Miejsce, w którym zamieszkali bohaterowie, to przechodzący – jak oni – transformację tożsamości modernistyczny gigant, opuszczony przez użytkowników, dla których powstał.
 
Scenariusz i reżyseria: Karolina Breguła
Zdjęcia: Robert Mleczko
Dźwięk: Weronika Raźna
Montaż: Karolina Breguła i Stefan Paruch
Realizacja: Market Gallery dla Glasgow International
Produkcja: touchFILMS, Market Gallery
Obsada: Liz Kristiansen, Duncan Chrisholm, David A. Allan, Mari Itoh, Michael James, Patrick Queen, Johnnie Wales, Mary McCabe, Ruth Switalski, Anette Steward, Mary Wales, David Cooke, Stacey Maguire, Anna Lomas
 
Film Biuro budowy pomnika został nagrodzony Złotym Pazurem w Konkursie Inne Spojrzenie na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. 
 
WIEŻA 
2016 / film / 79'
Wieża to musical operowy o grupie ludzi mieszkających w tym samym betonowym bloku i wspólnie planujących budowę wieży z cukru na swoim osiedlu. Pełna absurdu i niepokoju historia utopijnego projektu nawiązuje do losów powojennej architektury mieszkaniowej, analizując ją nie z punktu widzenia jej twórców i teoretyków architektury, ale z pozycji użytkownika, mieszkańca modernistycznych osiedli i obywatela miasta. Wspomnienia pragnień, marzeń i wiary w nową, lepszą przyszłość zderzone zostają z trudną rzeczywistością oraz sprzecznościami wpisanymi w plany modernistów.
 
Scenariusz i reżyseria: Karolina Breguła
Muzyka: Ela Orleans
Zdjęcia: Robert Mleczko
Reżyseria dźwięku: Weronika Raźna
Produkcja: Fundacja Witryna
Obsada: Joanna Cortes, Nina Czerkies, Roman Holc, Borys Jaźnicki, Ewa Konstanciak, Sylwester Kostecki, Anna Lubańska, Krzysztof Łapiński, Maciej Nawrocki, Ewa Mikulska, Wojciech Parchem
 
ZUPA
2014 / film / 18’54”
Zupa jest refleksją na temat społecznej i politycznej postawy środowisk twórczych. Bohaterami filmu są zebrani na wspólnej kolacji artyści deklarujący chęć udziału w rewolucji – remoncie – która odbywa się za ścianą. Mimo początkowych planów wsparcia przewrotu politycznego bohaterowie boją się zaangażowania, odejścia od stołu i wyjścia z bezpiecznej przestrzeni. Z niepokojem przyjmują coraz częstsze migotanie światła i nasłuchują narastającego wycia wiertarki, przez które co jakiś czas przebijają się okrzyki tłumu. Obserwujemy ich dyskusję nad bezpiecznymi metodami uczestniczenia w przewrocie, przerywaną drobnymi wtargnięciami rzeczywistości zza ściany, oraz ostateczny wybór skupienia się na własnych sprawach, podsumowany deklaracją jednego z uczestników kolacji: „ja już nie wierzę w remont”. Film w konwencji teatru absurdu, formą przypominający spektakle teatru telewizji, opowiada o społecznej pozycji i dylematach twórcy w czasie transformacji politycznej.
 
Zupa jest zarazem nawiązaniem do akcji Wyjście z 1989 roku, czyli zorganizowanej w mieszkaniu sąsiadującym z łódzką Galerią Wschodnią uczty artystów, którą widzowie mogli podglądać z galerii po zrobieniu dziury w ścianie.
 
Scenariusz i reżyseria: Karolina Breguła
Zdjęcia: Robert Mleczko
Dźwięk: Weronika Raźna
Montaż: Stefan Paruch
Produkcja: Fundacja In Search Of, TR Warszawa
Partnerzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi
Obsada: Grzegorz Feluś, Dorota Glac, Borys Jaźnicki, Ryszard Kluge, Hanka Kossowska, Zofia Kowalewska, Maciek Kujawski, Elżbieta Kwinta, Krzysztof Łapiński, Barbara Majewska, Piotr Tworek, Krystyna Wolańska, Jae Ho Youn
 
Film powstał z okazji wystawy Prologomena do nauk ekonomicznych prowadzonych od kuchi w Muzeum Sztuki w Łodzi (kurator: Daniel Muzyczuk) oraz cyklu wydarzeń Sąsiedzi TR Warszawa (kuratorka: Barbara Piwowarska).
 
OBRAZA 
2013 / film / 20'30'
Obraza jest krótką opowieścią o urzędniku opętanym myślą o nowoczesności. Prowincjonalne miasto, w którym pracuje, zdaje się ostoją tradycji, lecz jednocześnie i ksenofobii, lęku wobec wszystkiego, co nowe i nieznane. By wybudzić mieszkańców z ich wstecznictwa, urzędnik postanawia zastosować niecodzienną metodę. Wykorzystując ludzką przekorę, podstępem wymusza postęp poprzez zakazy i ograniczenia, które mieszkańcy starają się złamać.
Praca powstała podczas rezydencji Karoliny Breguły na Węgrzech, która przypadła na okres daleko idących zmian w sektorze kultury, dokonanych pod dyktando rządzącej prawicowej partii Fidesz. Obraza była reakcją na panującą tam atmosferę i konserwatyzm społeczeństwa oraz na poruszenie wśród tej części węgierskiego środowiska artystycznego, które zostało przez władzę wyłączone z oficjalnego obiegu kulturalnego. Wydawało się, że ścisła kontrola władzy nad kulturą doprowadziła do przebudzenia, które zazwyczaj towarzyszy próbom ograniczania wolności twórczej. W filmie wystąpili kuratorzy, krytycy i artyści z Węgier i Polski.
 
Scenariusz i reżyseria: Karolina Breguła
Zdjęcia: Robert Mleczko
Dźwięk: Weronika Raźna
Montaż: Stefan Paruch
Obsada: Rafał Nowicki, Leopold Hulewicz, András Halász, György Horváth, Anna Pięta, Arkadiusz Gruszczyński, Teresa Sadowska-Głuska, Ágoston Dombi, Imre Vilmányi, Balázs Csaba Batta, Bálint Havas, Zsolt Petrányi, Márta Ladjánszki, Natalie Deegan, Kazimierz Foltyn, Erzsébet Széplaki-Kovács, Shandor Hassan, László Györvári, László Györvári Jr., Viktória Szntkuthy-Szomolányi, Jánosné Kovács, Ferenc Scheer, Miklósné Bánkay, József Cserép, Géza Gudenus, Gábor Tóth, Erzsébet Pillinger, Małgorzata Tákacs, Aleksandra Hirszfeld, Jagna Lewandowska, Zofia Maria, Zbigniew Rudzki, Marianna Wydra, Piotr Duma, Marcin Kamiński, Piotr Drewko, Jan Michałowski, Mária Maróth
Film Obraza powstał na wystawę pokonkursową Spojrzenia 2013 w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.
 
FIRE-FOLLOWERS
2013 / film / 48:46'
Fire-Followers to paradokumentalna opowieść o mieście, które przez wieki nawiedzane było przez pożary. Choć nowoczesne rozwiązania pozwoliły zapobiec kolejnym katastrofom, mieszkańców miasta nie opuszcza strach. W wywiadzie telewizyjnym pewien uznany historyk sztuki stwierdza, że powracające systematycznie pożary, trawiące zasoby magazynów muzealnych, wpisały się w naturę lokalnej twórczości i warunkują jej prawidłowy rozwój – bez ognia postęp jest niemożliwy, więc aby młodzi artyści mogli tworzyć, należy pozbyć się ciężaru dziedzictwa. Wygląda na to, że całe miasto oczekuje pożaru sztuki. Muzea, galerie oraz prywatne kolekcje uważa się za zagrożenie. Mieszkańcy miasta pozbywają się rzeźb i obrazów, masowo wyprowadzają się z dzielnic, w których są muzea, i żądają zamknięcia instytucji publicznych zajmujących się kolekcjonowaniem sztuki. Mimo że nie ma żadnego dowodu na zagrożenie ze strony sztuki, absurdalny strach przed nią rzuca cień na codzienne życie miejscowości. Fire-Followers skłania do refleksji nie tylko nad sytuacją powszechnego lęku społecznego, lecz również nad wpływem sztuki na społeczeństwo, rolą i ciężarem dziedzictwa oraz strachem przed sztuką nawołującą do zmian i zadającą trudne pytania.
 
Scenariusz i reżyseria: Karolina Breguła
Zdjęcia: Robert Mleczko
Dźwięk: Weronika Raźna
Montaż: Stefan Paruch
Produkcja: touchFILMS i Atlas Sztuki
 
Film otrzymał nagrodę Res Artis na festiwalu Videobrasil w São Paulo w 2015 roku.
 
 
 
 
Karolina Breguła – (ur. 1979) Polska artystka współczesna działająca na pograniczy sztuki i filmu, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii. 
Pierwszy szeroki rozgłos przyniosła jej seria fotografii na billboardach Niech nas zobaczą (2003). Po tej silnie zaangażowanej społecznie kampanii artystka skupiła się na pracach wideo (m.in. laureatka konkursów Spojrzenia 2013 i The 19th Contemporary Art Festival Sesc Videobrasil 2015). W 2010 roku rozpoczęła prowadzenie Biura tłumaczeń sztuki, w którym specjaliści z innych dziedzin odpowiadali na zapytania dotyczące dzieł (choć nie zawsze zgodne z kanonicznymi interpretacjami).
W ostatnich latach jej prace zaliczyć można do nurtu określanego mianem „kino-sztuki”. To między innymi Fire-Followers (2013) – paradokumentalna opowieść o mieście, które przez wieki nawiedzane było przez pożary, Obraza (2013) – o kontroli w sztuce, Biuro budowy pomnika (2016) – poświęcone konfrontacji z utratą domu i próbom redefinicji tożsamości w nowym miejscu, Wieża (2016 ) – o grupie ludzi mieszkających w tym samym betonowym bloku i planujących budowę wieży z cukru na swoim osiedlu, nawiązujący do dziedzictwa modernizmu w Europie. 
Jej prace pokazywane były na wystawach m.in. w: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa; Muzeum sztuki w Kalmar, Szwecja; Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańsk; DB Kunsthalle, Berlin; Jewish Museum, Nowy Jork; Alternative Space Loop, Seoul; Galeria Studio, Warszawa; Göteborg International Biennial for Contemporary Art, Göteborg. Prace bliskie sztuce filmowej brały udział w pokazach i festiwalach m.in.: Festiwal Filmowy w Gdyni; FILMPOLSKA Film Festival, Belin; FidMarseille Film Festival 2016, Marseille; Kyiv International Short Film Festival 2016; Artists' Film Biennial, ICA, Londyn. Reprezentowała Rumunię na 55. Biennale Sztuki w Wenecji.
 

Poleć znajomemu Dodaj do mojego kalendarza google

Pozostałe wydarzenia miesiąca

Królikarnia
2018-03-04 / 18:00 - 2018-05-27

Wystawa czasowa / Karolina Breguła. Skwer

od 6 marca do 27 maja 2018 wstęp wolny   "Skwer" to filmowa opowieść o społeczności niewielkiego miasta. Niespodziewanie tajemniczy, ukryty w krzaku na skwerze...
Królikarnia
2018-05-13 / 12:00

Targowisko Bakalarska - społeczność i przebudowa. Spotkanie z Aleksandrą...

Niedziela, 13 maja, godzina 12 Wstęp wolny   Zapraszamy na spotkanie z założycielem Targowiska Bakalarska w Warszawie, oraz z Aleksandrą Wasilkowską - architektką, autorką...
Królikarnia
2018-05-19 / 19:00 - 2018-05-20 / 02:00

Przegląd filmów Karoliny Breguły - Noc Muzeów w Królikarni

Tegoroczna Noc Muzeów w Królikarni toczyć się będzie wokół wystawy Karoliny Breguły 廣場 (Skwer). Od godziny 19 do 2 w nocy zapraszamy na nocne zwiedzanie tej...
Królikarnia
2018-05-22

Wyróżnienie Sybilla 2017 dla Królikarni

W poniedziałek, 21 maja, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego oraz Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zostały nagrodzone Wyróżnieniem w XXXVIII Konkursie na Wydarzenie...
Królikarnia
2018-05-27 / 12:00

Finisaż wystawy "Karolina Breguła. Skwer"

Niedziela, 27 maja, godzina 12 Wstęp wolny   Zapraszamy na ostatnie spotkanie z Karoliną Breguła, autorką "Skweru". 27 maja to ostatni dzień trwania wystawy i...
Królikarnia
2018-05-28

Nieużytki sztuki

Kontynuacja projektu Elżbiety Jabłońskiej "Nieużytki sztuki", który w Królikarni artystka realizuje od 2014 roku.   Zapraszamy do udziału w projekcie...
Królikarnia
2018-05-30 / 18:30

Zwiedzanie Magazynów Studyjnych Królikarni - kolekcja rzeźb Xawerego...

Środa, 30 maja, godzina 18:30 Bilet wstępu: 10 zł ilość miejsc ograniczona   Magazyn Studyjny to nowa forma udostępniania zbiorów Muzeum Rzeźby. Nie jest wystawą, ale...