Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Nieużytki sztuki

2018-05-28
Kontynuacja projektu Elżbiety Jabłońskiej "Nieużytki sztuki", który w Królikarni artystka realizuje od 2014 roku.
 
Zapraszamy do udziału w projekcie i zaopiekowania się jedną z grządek umieszczonych przez artystkę na tarasie Królikarni. 
Proponujemy bezpłatną dzierżawę grządki w Królikarni i uprawę warzyw sezonowych, ziół, kwiatów, roślin polnych i ozdobnych na specjalnie skonstruowanej podwyższonej drewnianej donicy. Każdy z ogrodników może zaadoptować jedną z nich i zasadzić w niej dowolnie wybrane rośliny. Tak zaopiekowaną grządką zajmuje się później aż do końca sezonu i korzysta z jej zbiorów. 
 
Prosimy chętnych o przesyłanie zgłoszeń na adres
 
Projekt Elżbiety Jabłońskiej dotyczy bezpłatnej dzierżawy terenów zielonych, trawników, kawałków ziemi, przyległych do publicznych galerii i muzeów. To propozycja zaangażowania publiczności w proces interwencji w przestrzeni nie tylko miasta lecz również sztuki, czego następstwem może być zmiana nastawienia do sztuki współczesnej, zbliżenie do instytucji sztuki, zniesienie bariery między oficjalną instytucją kultury a mieszkańcami.
Udostępnienie terenu należącego do galerii czy muzeów, poprzedzone częściową rewitalizacją, mieszkańcom, sąsiadom, publiczności może stać się w efekcie początkiem procesu kreowania nowej przestrzeni spotkania, opierającego się na wymianie, sprzyjającej współpracy i współodpowiedzialności w działaniu.
 
Koncepcja stworzenia sieci przygaleryjnych ogródków, grządek jest propozycją skierowaną do szerokiej publiczności, do odbiorców sztuki, do mieszkańców aglomeracji miejskich, w specyficznym okresie letnio – wakacyjnym, zwanym potocznie „sezonem ogórkowym”.
Udostępnienie/wydzierżawienie specjalnie przygotowanych grządek chętnym do ich uprawiania, odbędzie się na mocy specjalnie przygotowanego dokumentu prawnego określającego zasadyużytkowania wynajętego terenu, które zgodne będą ze specyfiką każdego z miejsc.
Ta lokalna sytuacja, dzięki rozprzestrzenieniu w wielu miastach ma szansę stać się zjawiskiem ogólnopolskim.
Aby umożliwić wszystkim uczestnikom projektu i dzierżawcom kontakt zostanie stworzona strona internetowa, na której będą zamieszczane aktualne informacje dotyczące projektu, miejsca, specyfika prac, aktualne porady wynikające z kalendarza ogrodniczego. Strona umożliwi również uczestnikom projektu wymianę wiedzy, doświadczeń, umieszczanie dokumentacji fotograficznej, opisy aktualnych działań.
Projekt jest próbą reinterpretacji pojawiających się w polskiej sztuce współczesnej wątków związanych z uprawą (Julita Wójcik, duet Kwiatuchi) z ideą zasiewów (Teresa Murak), a także ponownego zdefiniowania zasad partycypacji społecznej w przestrzeni sztuki.
 
Niezwykle istotny wydaje się być również wątek użytkowości sztuki, stawianie pytań czy odbiorca jest gotowy podjąć współpracę w obszarze sztuki, czy przekazanie inicjatywy w ręce odbiorców, umożliwienie im działania spotka się z aprobatą i realnym zaangażowaniem.
Proponowana uprawa dotyczy warzyw sezonowych, kwiatów, roślin polnych i ozdobnych.
Konstrukcja przygotowana w każdym z miejsc opiera się na idei podwyższonej grządki, która umożliwi zaangażowanie w projekt również osobom starszym, niepełnosprawnym czy dzieciom.
 
Elżbieta Jabłońska
Jako animatorka kultury związana była z bydgoskim klubem Mózg. Zajmuje się głównie instalacją i performance, a jej twórczość jest przede wszystkim ironicznym komentarzem do sytuacji i statusu kobiet w Polsce oraz refleksją dotyczącą wykluczenia społecznego. Realizacje Jabłońskiej, zabarwione humorem i dystansem, dalekie są od publicystyki i demagogii właściwej często tzw. „sztuce zaangażowanej”. Artystka po prostu pomaga dostrzec to, co zazwyczaj niewidoczne, skrywane, trudne do zaakceptowania w społeczeństwie. Najbardziej znaną realizacją jest autoportret artystki siedzącej w kuchni, w stroju Supermana, we właściwej dla religijnych przedstawień pozie Maryi z dzieciątkiem – tu: z synem Antkiem na kolanach. Praca ta jako "Gry domowe" w 2002 roku była prezentowana w ramach Galerii Zewnętrznej AMS na 400 bilboardach w największych miastach Polski. Artystka dużą wagę przywiązuje do możliwości spotkania, wspólnego spędzenia czasu, a nie produkcji kolejnych obiektów – otaczanych kultem dzieł.

Poleć znajomemu Dodaj do mojego kalendarza google

Pozostałe wydarzenia miesiąca

Królikarnia
2018-03-04 / 18:00 - 2018-05-27

Wystawa czasowa / Karolina Breguła. Skwer

od 6 marca do 27 maja 2018 wstęp wolny   "Skwer" to filmowa opowieść o społeczności niewielkiego miasta. Niespodziewanie tajemniczy, ukryty w krzaku na skwerze...
Królikarnia
2018-05-13 / 12:00

Targowisko Bakalarska - społeczność i przebudowa. Spotkanie z Aleksandrą...

Niedziela, 13 maja, godzina 12 Wstęp wolny   Zapraszamy na spotkanie z założycielem Targowiska Bakalarska w Warszawie, oraz z Aleksandrą Wasilkowską - architektką, autorką...
Królikarnia
2018-05-19 / 19:00 - 2018-05-20 / 02:00

Przegląd filmów Karoliny Breguły - Noc Muzeów w Królikarni

Tegoroczna Noc Muzeów w Królikarni toczyć się będzie wokół wystawy Karoliny Breguły 廣場 (Skwer). Od godziny 19 do 2 w nocy zapraszamy na nocne zwiedzanie tej...
Królikarnia
2018-05-22

Wyróżnienie Sybilla 2017 dla Królikarni

W poniedziałek, 21 maja, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego oraz Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zostały nagrodzone Wyróżnieniem w XXXVIII Konkursie na Wydarzenie...
Królikarnia
2018-05-27 / 12:00

Finisaż wystawy "Karolina Breguła. Skwer"

Niedziela, 27 maja, godzina 12 Wstęp wolny   Zapraszamy na ostatnie spotkanie z Karoliną Breguła, autorką "Skweru". 27 maja to ostatni dzień trwania wystawy i...
Królikarnia
2018-05-28

Nieużytki sztuki

Kontynuacja projektu Elżbiety Jabłońskiej "Nieużytki sztuki", który w Królikarni artystka realizuje od 2014 roku.   Zapraszamy do udziału w projekcie...
Królikarnia
2018-05-30 / 18:30

Zwiedzanie Magazynów Studyjnych Królikarni - kolekcja rzeźb Xawerego...

Środa, 30 maja, godzina 18:30 Bilet wstępu: 10 zł ilość miejsc ograniczona   Magazyn Studyjny to nowa forma udostępniania zbiorów Muzeum Rzeźby. Nie jest wystawą, ale...