Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

SŁUCHY – KONCERTY DO ZWIEDZANIA / Krzewiński i Zapała

2019-11-02 / 20:00
godz. 20:00 
Wydarzenie z cyklu SŁUCHY – KONCERTY DO ZWIEDZANIA / EDYCJA 3
 
Kuba Krzewiński – Contre 2
Rafał Zapała –  Kwadraty na trójkąty
Rafał Zapała – No meaning detected 
Kuba Krzewiński – Contre 1
 
wykonanie: Anna Kwiatkowska, Emilia Sitarz, Kuba Krzewiński, Michał Pepol, Miłosz Pękala,  Rafał Zapała, Hubert Zemler
reżyseria dźwięku: Robert Migas
reżyseria przestrzeni: Przemek Klonowski
 
Do you miss your pre-internet brain/ knowledge/ art  – inspiracją do utworu No meaning detected Rafała Zapały są obrazy-slogany Douglasa Couplanda. W czasie wykonania uczestniczysz w dialogu z wykonawczynią/cą i syntezatorem mowy. Choć to w zasadzie bez znaczenia … Jest to utwór tautologiczny. Obraz, dźwięk i tekst ma(ł)pują się nawzajem, jak w viralowej zabawie z podkładaniem muzyki pod wypowiedzi polityków.  
 
Kwadraty na Trójkąty to kompozycja archaizująca, przywołująca historyczny dylemat sprzed stu lat. Czyli też rocznica. Chodzi o rozterki Kazimierza Malewicza związane z narodzinami suprematyzmu, sztuki nieprzedstawiającej, z powstaniem "Czarnego kwadratu na białym tle" (1915) i kolejnych obrazów "geometrycznych”. Czym mógł być konflikt między "przedstawianiem" a "nieprzedstawianiem" w sztuce dźwięku? W Kwadratach...przybiera on formę walki, gdzie po jednej stronie mamy linearną narrację z romantycznym rodowodem (na trójkąt solo) po drugiej zaś intensywny, rozpędzony moment zatrzymania czasu - "dynamistatyczny" czarny kwadrat.
 
Contre* No. 1 & 2 Kuby Krzewińskiego (*contre - (fr.) przeciw, na przeciwko) opowiada o kontrach i kontrastach, punktach kontaktu i kontrapunktach, o pozycjach i opozycjach. Cykl duetów instrumentalnych z uwypuklonym pierwiastkiem performatywnym. W którym eksplorowany jest temat dotyku w muzyce, a także specyficzna relacja performer-instrument. W utworach tych  kompozytor kontynuuje swoje zainteresowania fizycznością dźwięku oraz obecnością ciała w muzyce. Poprzez nietradycyjne wykorzystanie instrumentów oraz elektroniki - mikrofonów kontaktowych umieszczonych na ciałach wykonawców oraz transducerów na instrumentach - w utworach na nowo eksplorowana jest intymność relacji instrument - performer.

Kuba Krzewiński – kompozytor, twórca instalacji dźwiękowych. Ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Iwony Wojciechowskiej, studiował kompozycję u prof. Zygmunta Krauzego na Akademii Muzycznej w Łodzi, u Yannisa Kyriakidesa w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz w klasie prof. Marka Andre oraz prof. Manosa Tzangarisa w Hochschüle für Musik w Dreźnie.
 Jego twórczość oscyluje wokół zagadnienia dotyku: jako genezy dźwięku oraz sposobu jego percepcji, jako relacji performer-instrument oraz jako medium komunikacji społecznej. Poprzez stosowanie środków performatywnych, multimediów i odniesień taktylnych proponuje publiczności nowe sposoby kontaktu z muzyką oraz z cielesnością.
Jego utwory były wykonywane na wielu festiwalach w Europie i w Azji we współpracy z m.in.: Musik Fabrik, Kompopolex Ensemble, NEMØ Ensemble z Belgii, Ensemble Royaal z Holandii, duet Kwiatkowska / Pałosz. W 2019 otrzymał Förderpreis für Junge Komponisten przyznaną przez saksoński oddział Deutsche Komponistenverband. W 2018 został zaliczony do grona 10 najbardziej obiecujących kompozytorów/ek według culture.pl.
 
Rafał Zapała – kompozytor, artysta dźwięku, improwizator, doktor habilitowany sztuki muzycznej. Nie dostrzega granic pomiędzy muzyką poznaną poprzez akademickie wykształcenie, muzyczne doświadczenia kontrkultury i współpracy z artystami z innych dziedzin sztuki. Jego muzyka jest prezentowana na festiwalach muzyki współczesnej, w jazzowych klubach, na scenach muzyki eksperymentalnej oraz w otwartych przestrzeniach miejskich. Ukończył studia z kompozycji muzyki (magister, doktor, habilitacja) i dyrygentury chóralnej (magister). Uczestniczył w kursach, m.in.: K. Stockhausena (Kürten 2008), Acanthes Courses (Metz, 2010 z IRCAM, T. Murailem, B.Furrerem), Darmstadt Summer Courses, warsztaty z P.Oliveros, A.Lucier, (STEIM), Z. Karkowskiego i innych. Artysta–Rezydent m.in.: w Stanford University–CCRMA (01-03.20014), CK „Zamek” (2014), rezydent Filharmonii Świętokrzyskiej (2014/2015), ZK/U Berlin (2016). Założyciel i prezes fundacji an_ARCHE NewMusicFoundation oraz wielu zespołów i projektów muzycznych (z muzyką współczesną komponowaną, improwizowaną, elektroniczną, eksperymentalną).
 
Emilia Sitarz  –  pianistka, kurator programowy festiwalu Kwadrofonik oraz cyklu koncertowego Słuchy – koncerty do zwiedzania. Stypendystka Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy w 2019 roku. Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie oraz mistrzowskich studiów podyplomowych w Hochschule für Musik w Rostocku. Laureatka kilkunastu międzynarodowych konkursów i nagród za działalność kulturalną i fonograficzną, m.in. Paszportu „Polityki”, Fryderyk, Folkowy Fonogram Roku, Złota Płyta, Pizzicato Award. Od 20 lat tworzy Lutosławski Piano Duo, a od 2005 także zespół Kwadrofonik. Jest autorką specjalnych koncertów edukacyjnych z muzyką współczesną dla dzieci i młodzieży. Prowadzi kursy mistrzowskie z zakresu duetu fortepianowego oraz wykłady o współczesnych fortepianowych  technikach wykonawczych. Występowała w takich salach jak: Filharmonia Berlińska, Carnegie Hall, Chicago Symphony Center, Filharmonia Narodowa, Jerusalem Symphony Center, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, Beijing Concert Hall w Pekinie, Izumi Hall, NOSPR. Dokonała kilkudziesięciu premier utworów polskich kompozytorów, wśród których znalazły się Różnia i III Symfonia W.Z. Zycha, Koncert na dwa fortepiany, M. Małeckiego, September W. Blecharza, Fuori – Koncert na dwa fortepiany  M. Jabłońskiego, utwory kameralne M. Laskowskiego, K. Szwed, J. Stanley, W.Z. Zycha, K. Krzewińskiego. Dokonała nagrań radiowych i telewizyjnych (Polska, Czechy, Izrael, Chiny, EBU). W pracy ze swoimi zespołami łączy wykonawstwo muzyki klasycznej (Lutosławski Piano Duo jest jedynym wykonawcą wersji na dwa fortepiany i orkiestrę Fantazji „Wędrowiec” oraz Koncertu na dwa fortepiany Macieja Małeckiego), wykonawstwo muzyki najnowszej oraz inspiracje polską muzyką tradycyjną. W autorskich projektach muzycznych często nawiązuje współpracę z osobowościami muzyki pop, jazzu oraz folku (D. Miśkiewicz, A. Rojek, A. Strug). Wzięła udział w nagraniu ośmiu płyt, opublikowanych m.in. przez Polskie Radio, Sony, Universal Music Polska, Bôłt Records. Dwie kolejne ukażą się w listopadzie tego roku (Incorporate i Urlicht). W sezonie 2019/2020  wraz ze swoimi zespołami, na zaproszenie festiwalu Sacrum Profanum oraz Donaueschingen Festival, podjęła pracę z kompozytorami zagranicznymi, m.in Patrickiem Higgins’em, Angelicą Castello oraz Laure M. Hiendl.
 
Michał Pepol – wiolonczelista, aranżer, członek Royal String Quartet, swoich sił próbuje też jako kompozytor. Autor takich projektów jak „Dźwięk odnaleziony” we współpracy z Pawłem Bownikiem (2016), Milczenie syren w duecie z Magdaleną Cielecką, czy Among Angels (2017). Od 2012 związany z Nowym Teatrem w Warszawie, występuje w spektaklu K. Warlikowskiego Francuzi (scena koncertu). Współpracuje z wieloma artystami, m.in. z Natalią Przybysz, Kubą Krzewińskim (DVD Contre dla Bołt Records 2019), Stanisławą Celińską, Agatą Zubel. Z Bartkiem Wąsikiem współtworzy Dwóchgłos; jest członkiem tria Trimagine (II nagroda oraz Nagroda specjalna im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja w maju 2019). Dokonał wielu nagrań muzyki teatralnej i filmowej (m.in. Twarz Małgorzaty Szumowskiej, Holzwege Tomasza Cyza), a swoje recitale zarejestrował dla TVP Kultura. 
 
Hubert Zemler – warszawski perkusista, kompozytor i improwizator. Angażuje się w projekty z pogranicza muzyki współczesnej i improwizacji oraz we wszelkie inne formy aktywności perkusyjnej.  Poza solowymi projektami często udziela się jako perkusista akompaniujący.  Współpracował między innymi z Felixem Kubinem, Toddem Bartonem, Jonem Gibsonem, Evanem Ziporynem, Gyanem Rileyem, Johnem Tilbury, Agusti Fernandezem, Wacławem Zimplem (trio LAM), Raphaelem Rogińskim, Kamilem Szuszkiewiczem (Zebry a Mit, Istina) zespołem muzyki współczesnej Hashtag Ensemble czy grupą Mitch&Mitch. 
Anna Kwiatkowska - ma w repertuarze  wybitne pozycje współczesnego repertuaru skrzypcowego oraz utwory napisane dla niej przez czołowych polskich kompozytorów. Współtworzy duet z wiolonczelistą Mikołajem Pałoszem. Koncertowała m.in. w Kopenhadze, Bendigo International Festival of Exploratory Music w Australii, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Pekinie,  Festiwalu Audio Art w Krakowie,  Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej i na  Warszawskiej Jesieni. Współpracowała z MusikFabrik w Kolonii, jednym z najsłynniejszych zespołów muzyki nowej. Jest współorganizatorem warsztatów muzyki współczesnej dla młodzieży w ramach cyklu Dźwiękowisko. Jej płyta Eidos została nominowana do Nagrody Fryderyk 2017 w kategorii muzyki kameralnej. Jest autorką filmów wprowadzających w zagadnienie współczesnej muzyki na skrzypce opublikowanych przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Gra  z warszawskim zespole Chain Ensemble kierowanym przez Andrzeja Bauera. 
 
Magda Kordylasińska –  pochodzi ze Szczecina. Naukę gry na perkusji rozpoczęła w wieku 18 lat w klasie perkusji mgr Dariusza Jagiełło. W 2006 r. z wyróżnieniem ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Studiowała także w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Kopenhadze, w klasie perkusji  prof. Gerta Mortensena. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów oraz stypendiów. Współpracowała z orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia Sinfonia Baltica, The Royal String Quartet, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej oraz tak wybitnymi solistami, jak Marta Klimasara, John Beck, Emmanuel Sejourne i Steven Schick.  Droga artystyczna Magdaleny, to przede wszystkim muzyka kameralna XX i XXI wieku. Od 2002 r. współpracuje z Miłoszem Pękalą, z którym tworzą duet perkusyjny Hob-beats – obecnie PękalaIKordylasińskaIPękala.  Magdalena współtworzy również kwartet Kwadrofonik (dwa fortepiany, dwie perkusje), z którym koncertuje na całym świecie (Polska, Niemcy, Rosja, Brazylia, Izrael, Japonia) wykonując transkrypcje, własne kompozycje kwartetu – opracowania polskich melodii i pieśni ludowych – Folklove, Requiem Ludowe oraz utwory napisane w XX i XXI wieku. Na swoim koncie kwartet ma wiele premierowych wykonań zamówionych dla zespołu utworów.  Za płyty Folklove oraz Requiem Ludowe z udziałem Magdaleny, zespół Kwadrofonik otrzymał Folkowy Fonogram Roku. Z kolei w 2014 roku,  album Lutosławski Tuwim, piosenki nie tylko dla dzieci, którą zespół nagrał wraz z Dorotą Miśkiewicz, otrzymał status Złotej Płyty. Magdalena prowadzi również działalność dydaktyczną. Od wielu lat jest nauczycielem w ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie a od 2018 jest także wykładowcą perkusji w Akademii Sztuki w Szczecinie. 
 
premiera płyty DVD Incorporate wydawnictwa BÓŁT
 
Projekt dofinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa

Poleć znajomemu Dodaj do mojego kalendarza google

Pozostałe wydarzenia miesiąca

Królikarnia
2019-11-02 / 20:00

SŁUCHY – KONCERTY DO ZWIEDZANIA / Krzewiński i Zapała

godz. 20:00  Wydarzenie z cyklu SŁUCHY – KONCERTY DO ZWIEDZANIA / EDYCJA 3   Kuba Krzewiński – Contre 2 Rafał Zapała –  Kwadraty na...
Królikarnia
2019-11-03 / 12:00

NIE MAMY NA TO CZASU! / Warsztaty muzyczne dla dzieci i rodziców

godz. 12.00 Prowadząca: Emilia Sitarz   Czas jest naszym towarzyszem od początku istnienia wszechświata. Jest z nami zawsze, ale my rzadko zwracamy na niego uwagę –...
Królikarnia
2019-11-03 / 20:00

SŁUCHY – KONCERTY DO ZWIEDZANIA / Philip Glass – The Hours

godz. 20:00  Wydarzenie z cyklu SŁUCHY – KONCERTY DO ZWIEDZANIA / EDYCJA 3   Koncert będzie nagrywany. Bardzo prosimy o punktualność. Osoby...
Królikarnia
2019-11-28 / 12:00

MUZEALNY CZWARTEK / Oprowadzanie po wystawie

godz. 12:00  Oprowadzanie po wystawie Agnieszka Brzeżańska / Cała Ziemia parkiem narodowym    Cała Ziemia parkiem narodowym to wpadający w ucho slogan, ale czy...